Özyiğit: Atatürk Öğretmen Akademisi’nin Özerk Yapısı Korunarak Geliştirilmeli”

Özyiğit: Atatürk Öğretmen Akademisi’nin Özerk Yapısı Korunarak Geliştirilmeli”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti koalisyon hükümetini Atatürk Öğretmen Akademisi’ni (AÖA) kapatma çalışmasından vazgeçmeye çağırarak, “Atatürk Öğretmen Akademisi’nin özerk yapısı korunarak geliştirilmelidir, yapılması gereken budur” dedi.

Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) ile Lefke Avrupa Üniversitesi arasında imzalanan protokolün, akademinin özerkliğine darbe vuracak, geleceğini tehlikeye atacak, kapatılmasına zemin hazırlayacak içerikte olduğunu kaydeden Özyiğit, protokolün iptal edilerek bu yanlıştan biran önce dönülmesi gerektiğini vurguladı.

Atatürk Öğretmen Akademisi’nin kapatılması ve etkisinin azaltılması yönünde geçmişte de birçok kez girişim ve çalışma yapıldığını anımsatan Özyiğit, “On yıllardır faaliyet gösteren ve uluslararası tanınmışlığı olan bir kurumu kapatmak veya etkisini azaltmaktaki amaç nedir? Kıbrıs Türk toplumuna ait kurumları kapatma düşüncenizin bir parçası ise şunu iyi biliniz ki buna şiddetle karşıyız ve kapatılmaması adına ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

Atatürk Öğretmen Akademisi gibi topluma mal olmuş köklü bir kurumla ilgili atılacak adımların gizli kapılar arkasında başlatıldığını, sonrasında ise ilgili sendikaların olumsuz görüşüne rağmen ileri götürüldüğünü kaydeden Özyiğit, hükümetin izlediği ‘ben yaparım olur’ mantığının, akademinin geleceğine, toplumsal barışa hizmet etmediği gibi, laik demokratik yapısına da uygun olmadığına dikkat çekti.

Atatürk Öğretmen Akademisi’nin geliştirilmesi ve her yönüyle ileriye götürülmesi yönünde bir düşünce ve vizyonda olması gereken Hükümet ve Eğitim Bakanlığı’nın, birçok konuda olduğu gibi bu olayda da tam tersine bir rotada olduğunu belirten Özyiğit, “Toplumun her anlamda dönüştürülmesi çabalarına bizzat hükümet eliyle destek verilmesine, dahası bu yönde özel çaba harcanmasına onay vermemiz mümkün değildir. Bu zihniyete karşı verdiğimiz mücadele artarak sürecektir. Atatürk Öğretmen Akademisi özelinde de başta öğretmen sendikaları olmak üzere verilen mücadeleye desteğimiz sürecektir” ifadelerini kullandı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 − six =

Özyiğit: Atatürk Öğretmen Akademisi’nin Özerk Yapısı Korunarak Geliştirilmeli”[sharebuttonsc]