Özyiğit: “Analizi Yapılmayan Ürünler Piyasaya Sürülmemeli”

Özyiğit: “Analizi Yapılmayan Ürünler Piyasaya Sürülmemeli”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, laboratuardaki arıza nedeniyle yurtdışından gelen sebze ve meyveye kimyasal analiz yapılmadan piyasaya sürülmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, “Analizi yapılmayan ürünler piyasaya sürülmemelidir” dedi. Yurtdışından gelen yaklaşık 40 tonluk sebze ve meyvenin analiz yapılmadan piyasaya sürüldüğünü, bu durumun bizzat Tarım Dairesi Müdürü tarafından da doğrulandığını belirten Özyiğit, insan sağlığını direkt etkileyen bir durumda ‘0’ (sıfır) risk alınması gerekirken, tam tersine ciddi risk alınmasının doğru olmadığını vurguladı.

Hafta içi olması durumunda bu ürünlerin bekletildiğini, ancak hafta sonu olması nedeniyle analiz yapılmadan piyasaya sürüldüğünü, dahası bu durumun ilk kez yaşanmadığının da yine bizzat Tarım Dairesi Müdürü tarafından dile getirildiğini kaydeden Özyiğit,”Analizleri yapılmayan ürünler riskli görülerek hafta içi bekletilirken, hafta sonu niye piyasaya sürülmektedir. Aynı risk hafta sonu yok mudur? ” diye sordu. Analizi yapılmayan ithal meyve ve sebzelerin “herhalde temizdir” denilerek piyasaya sürülmemesi, tam tersine ihtiyatlı davranılması gerektiğini belirten Özyiğit, bu tür uygulamaların yaşanan yangından sonra güven erozyonuna uğrayan devlet laboratuarına da olumsuz olarak yansıdığını, olanaklar çerçevesinde işini iyi yapmaya çalışanların emeklerinin de oluşan endişe karşısında olumsuz etkilendiğini kaydetti.

“Toplum ciddi endişe içinde”
Tarım Dairesi’nin Ocak ayında aldığı kararla birlikte, devlet laboratuarı tarafından bulunan ölçüm değerlerinin %50 (yarı yarıya) düşük gösterilerek, ‘zehirli’ ürünlerin ‘temiz’ diye piyasaya sürülmesinin şokunu atlatmadan, bu olayın gündeme gelmesinin var olan endişeleri doğal olarak artırdığını belirten Özyiğit, “Nasıl ki %50 ölçüm belirsizliği uygulamasının yanlışlığı görülerek hemen geri alındı, analizi yapılmayan ürünlerin piyasaya sürülmesi uygulamasından da hemen vazgeçilmelidir” dedi.

“Bilinçli ve kontrollü üretim yapanlar da zarar görmekte”
Bu tür uygulamalar neticesinde, piyasadaki gıda ürünlerine karşı genel bir kuşku oluşması nedeniyle doğru, bilinçli ve kontrollü üretim yapan üreticilerin de zarar gördüğüne dikkat çeken Özyiğit, vatandaşların alışveriş için Güney’e yönlendiğini, gıda ürünlerinin yanısıra diğer ürünlerin de oradan alınmasına olanak sağlandığını, bunun da yalnızca sağlığa değil, aynı zamanda ekonomiye de ciddi şekilde zarar verdiğini kaydetti.

“Organik Tarım şart”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kuzey Kıbrıs’ta toplumun yıllardır özellikle, kanser, kalp, şeker, tiroit ve hormon gibi birçok hastalıkla boğuştuğunu, bunun en önemli nedenlerinin başında da gıdalarda kullanılan zehirlerin geldiğine dikkat çekti. Güvenli gıda için etiketlendirme sistemi ile organik tarıma geçilmesinin şart olduğunu vurgulayan Özyiğit, sıfır risk taşıyan Organik Tarım’a geçilinceye dek ise, tarladan sofraya her basamağın kontrol edilmesi, etiketlendirme yapılması gerektiğini kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one + thirteen =

Özyiğit: “Analizi Yapılmayan Ürünler Piyasaya Sürülmemeli”[sharebuttonsc]