Öztabay: “Hükümetin Sorumsuzluğu Adaletin Gecikmesine Neden Olmakta”

Öztabay: “Hükümetin Sorumsuzluğu Adaletin Gecikmesine Neden Olmakta”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Merkez Yönetim Kurulu üyesi Av. Ayşe Öztabay, kamudaki mevcut sistemin iyileştirilmesi yönünde hiçbir çalışması bulunmayan hükümetin, var olan sorunların aşılması yönünde de üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmediğine dikkat çekti. Lefkoşa ve Girne Kaza Mahkemeleri’nde odacı eksikliği nedeniyle KTAMS ve Kamu İş tarafından haklı olarak başlatılan grevin bir haftadır sürmesine rağmen, hükümetin sorunu halen çözmediğini belirten Öztabay, hukuk davalarının bir haftadır görüşülemediğini ve yüzlerce davanın ileri tarihe ertelendiğini kaydetti.

Bu durumun mahkemelerde kaotik bir durum oluşmasına yol açtığı gibi, adaletin gecikmesine de neden olduğunu belirten Öztabay, Başbakanlığın Lefkoşa Kaza Mahkemesine 3 odacı görevlendirildiği söylemine rağmen yalnızca bir kişinin iş başı yaptığını, Girne Kaza Mahkemesindeki eksiklikle ilgili ise hiçbir adımın atılmadığını anımsatarak,
“Hükümet sorunu çözmek için daha ne bekliyor” diye sordu. TDP MYK üyesi Av. Ayşe Öztabay, “Sosyal Hukuk Devletinin en önemli unsurlarından biri olan ‘Adalet’ günlerdir aksamış ve/veya yürütülemeyecek boyutlara gelmiştir. Bu durum da tartışmasız bağımsız Mahkemelerimizi büyük bir külfete sokmaktadır” dedi.

Adaletin, bağımsız Mahkemelerinin sağlıklı çalışabilmesi noktasında yıllardır yaşanan eksikliklerin giderilmesi ve ileri noktaya taşınması yönünde uyarı ve öneriler ortaya konduğunu, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik’in de Adli Yılın açılış töreninde yaptığı konuşmada çok ciddi tespit ve uyarılarda bulunduğunu anımsatan Öztabay, Personel eksikliği konusundaki sıkıntıları bile çözemeyen hükümetten, yapısal sorunların aşılması yönünde karar almasının neredeyse imkansız olduğuna dikkat çekti. Sosyal hayatta ve nüfusta yaşanan belirsizliklerin doğrudan Mahkemelerdeki dava sayısını, bağlantılı olarak da odacı konusunda eksiklik yaşanmasına neden olduğunu belirten Ayşe Öztabay, Mahkemeler gibi sosyal hukuk devletinin adalet mekanizmalarında yaşanan bu ciddi aksaklığa hükümetin kayıtsız kalmasının demokratik hukuk devletine verilen en büyük zararlardan biri olduğu uyarısında bulundu.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

thirteen + 19 =

Öztabay: “Hükümetin Sorumsuzluğu Adaletin Gecikmesine Neden Olmakta”[sharebuttonsc]