Öztabay: “Gözetim altında ‘İntihar’ Olmaz, Ancak ‘İhmal’ Olur”

Öztabay: “Gözetim altında ‘İntihar’ Olmaz, Ancak ‘İhmal’ Olur”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Merkez Yönetim Kurulu üyesi Av. Ayşe Özytabay, Mağusa Polis Müdürlüğü’nde gözaltında bulunan bir kişinin hayatını kaybetmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, konuyla ilgili soruşturma açılması gerektiğini vurguladı. Karakol’da yaşanan her olayın polis nezaretinde gerçekleştiğini ve polisin sorumluluğunda olduğunu belirten Öztabay, “Gözetim altında ‘intihar’ olmaz, ancak ‘ihmal’ olur. Bu durumun sorumlularının bulunması ve gerekenlerin yapılması gerekmektedir. TDP olarak bu olayın takipçisi olacağız. Büyük bir acı ile sonuçlanan bu ihmalin, devletin umursamazlığına dönüşmesine izin vermeyeceğiz ” dedi.

“Endişe verici”

Halkın huzur ve güvenliğini sağlayan Polis Teşkilatı’nın, insan hakkı ihlalleri iddialarıyla en çok eleştirilen kurumlar arasında olmasının endişe verici olduğunu belirten Öztabay, bu konuda devlet politikası üretilerek, farkındalığın artırılmasının, eğitimler ve modern suçla mücadele yöntemlerinin geliştirilmesinin, sosyal hukuk devletinin en önemli unsurlarından olduğuna dikkat çekti. Güvenlikten sorumlu kurumların insan haklarının teminatı olan noktalar haline getirilmesi, insan haklarını koruyacak kişilerin de tam donanımlı olmaları gerektiğini kaydeden Öztabay, kişilerin insan haklarının farkında olmaları, bu hakların neden korunması gerektiğinin bilincine varmaları gerektiğini, bunun da ancak eğitimle mümkün olabileceğini ifade etti.

Yasaların uygulanmasını sağlamak amacıyla yetkili polis mensuplarının da insan hakları olgusunu içselleştirerek, bu doğrultuda hareket etmesinin en temel noktalardan biri olduğunu belirten Av. Ayşe Öztabay, gözaltı sürecinde görev alan tüm personelin de tutuklunun yaşam hakkını koruması için üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı.  Gözaltına alınan kişilerin ilk olarak sağlık kontrollerinin yapılmasının vicdani bir yükümlülük olduğunu belirten Öztabay,”Şüphelinin sağlık durumunun bozuk olması, kendisine zarar vermesi, başka şüphelilerin kötü muamelesi ve benzeri nedenlerle ölüm olayları meydana gelebilmektedir. Görevlilerin bu olaylarda sorumluluğunun olup olmadığının açığa çıkması için idari ve adli soruşturma başlatılmalı ve soruşturmaların neticeleri şeffaflık ilkesi gereği kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Bunun yapılması, kamu düzeni ve toplumsal barışın sürekliliği açısından en önemli noktalardan biridir” ifadelerini kullandı.

“Kamera ve kayıt sistemi”

İnsan hakları bağlamında uluslararası standartlarda önem arz eden bir diğer önemli konunun da nezarethane ve ifade odalarının belirlenen standartlar çerçevesinde hazırlanmış olması olduğunu, en belirgin tedbirlerden birinin de kamera ve kayıt sisteminin olmasının olduğuna dikkat çeken Öztabay, Kuzey Kıbrıs’ın bu konuda maalesef çok gerilerde olduğunu vurguladı. Ülkemizde gözaltında bulunan zanlıların/ sanıkların intihar etmesinin halk arasında infial ve endişeye yol açtığını, sosyal hukuk devletinin anayasasındaki kişisel güvenlik ilkelerini bertaraf etmekte olduğunu belirten Öztabay, toplum içerisinde infial yaratan sosyal adalet ilkelerine ve insan haklarına ters düşen algının denetlenmesi ve sonuçlandırılması hususunda TDP olarak etkin bir şekilde takip yapacaklarını yineledi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 × five =

Öztabay: “Gözetim altında ‘İntihar’ Olmaz, Ancak ‘İhmal’ Olur”[sharebuttonsc]