“Özel Sektör ve Esnaf Yine Mi Unutuldu?”

“Özel Sektör ve Esnaf Yine Mi Unutuldu?”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Zeki Çeler, ülkede yaşanan ekonomik krizin sadece kamuyu değil tüm toplumu etkilediğini belirterek, alınan kararlarda özel sektör ile küçük esnafın gündemde olmamasının doğru bir yaklaşım olmadığını vurguladı.

Dün itibariyle geleceği söylenen paranın, altyapıya ve yarım kalan projelerin tamamlanması için harcanacağı yönünde bilgiler verildiğine dikkat çeken Çeler, “Özel sektöre yine mi bir şey yok, esnaf yine mi unutuldu?” diye sordu.
TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler bugün Meclis’te “Ülkenin sürüklendiği kaos” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

Ülkede yaşanan krizin sadece kamuyu etkilediği fikrinin ülkeyi böldüğünü, hatta bu söylemlerin TC’de yapılan açıklamalara bile yansıdığını söyleyen Çeler, “Özel sektörün ve küçük esnafın yaşadığından kimsenin haberi olmadığı için konu da olmuyor” dedi. Çeler, pandemi sürecinde yaşanan sıkıntıların tüm ülke sektörlerini etkilediğini, hal böyleyken 13. maaşın bu şekilde gündem olmasının farklı çevrelerde tepki çekmesinin normal olduğunu belirterek, sektörlerin canlanmasını sağlayacak adımlar atılmadığı sürece bu kaosun yükseleceğini söyledi.

Zeki Çeler, dün itibariyle geleceği söylenen paranın, altyapıya ve yarım kalan projelerin tamamlanması için harcanacağı bilgisi aldığını belirterek, “Özel sektöre yine mi bir şey yok, esnaf yine mi unutuldu?” diye sordu.

Özel sektörün de düşünülerek, yeni asgari ücretten kaynaklanacak ve maliyeye yansıyacak olan ek ödeme zorunluluklarının yapılacak katkılardan karşılanmasıyla birlikte yeni asgari ücretin Şubat’ta değil, en yakın zamanda belirlenerek devreye konması adına adımlar atılabileceğini kaydeden Çeler, ancak özel sektörün maalesef hiçbir zaman öncelik olmadığına dikkat çekti.

Çeler, dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan ekonomik tedbirlere örnekler vererek, özel sektör için yapılabileceklere ama yapılmayanlara da değindi. Hükümetin zaten bir şey yapmaya niyeti olmadığını, maaşları ödeyerek seçime gitmeyi planladığını söyleyen Çeler, ekonominin düzelmesi istenirse doğru adımların atılması gerektiğini ve elde olan turizm, eğitim gibi sektörleri canlandırmak için çalışma başlatılmasının zorunlu olduğunu kaydetti.

Zeki Çeler, ülkenin kendi ayakları üzerinde durabilmesinde toplumun bireylerine büyük görevler düştüğünü, ilk olarak toplumun bunu istediğini göstermesi gerektiğini belirterek, “Kimse unutmasın ki kamunun özele, özelin de kamuya ihtiyacı var” dedi. Çeler, yabancı iş gücünün yurt dışına para aktarmasının de ülke maliyesini etkilediğini, ucuz işçilik mantığıyla ülkenin zarara uğratıldığını belirtti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two + fourteen =

“Özel Sektör ve Esnaf Yine Mi Unutuldu?”[sharebuttonsc]