“Öteleme ve oyalama taktikleri ile bu toplumu nereye götürmek istiyorsunuz?”

“Öteleme ve oyalama taktikleri ile bu toplumu nereye götürmek istiyorsunuz?”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit Meclis’te Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın bütçesinin görüşülmesi sırasında söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

Hükümetin 3,5 ayda verdiği hiçbir vaadi yerine getirmediğini dile getiren Özyiğit, Bakan Taçoy’un sürekli Kıb-Tek konusuyla gündeme geldiğini, Bakanlığın ekonomi kısmının hiç gündeme gelmediğini belirtti.

Ülkede yatırım denince akla casinoların gelmesini eleştiren Özyiğit, KKTC’nin kara para aklama, gece kulüpleri, uyuşturucuyla anılmasından utanç duyduğunu belirtti ve “Bunlar değil, gerçek anlamda yatırım konuşulmalı” dedi.
Kalkınma Bankası’nın Başbakan Yardımcılığı’na bağlı olmasını eleştiren Özyiğit “Ekonomi Bakanlığı bunun neresinde” diye sordu. YAGA’nın pozisyonunu soran Özyiğit, “Öyle görünüyor ki Sayın Bakan sadece Kıb-Tek’ten sorumlu” dedi.
Enterkonnekte sisteminin Güney Kıbrıs’la kalıcı şekilde sağlanmış noktada olduğunu söyleyen Özyiğit, Türkiye’yle enterkonnekte sistem konusunda KKTC’nin bir taahhüt içine sokulduğunu belirtti.

Kıbrıslı Türklerin AKSA’ya mahkum edilmesi için çalışıldığını kaydeden Özyiğit, ülkede vatandaşı isyan ettirecek kesintiler yaşandığını söyledi, bunun sebebini sordu. Özyiğit, “Elektrik konusunda toplumsal bir sorumluluğunuz var. Bunun idraki içinde olmalısınız. Yoksa yaşanacaklardan siz sorumlu olacaksınız… ” dedi.

Santral alımı konusunda kendi hükümetleri döneminde atılan adımlara değinen, uluslararası ihaleye çıkılmasının kararlaştırıldığını belirten Özyiğit, “Biz yapanın yanına kâr kalan bir sistem istemiyoruz. Birtakım kişiler devleti zarara uğratıyorsa bu ortaya çıkarılmalı. ‘Çamur at izi kalsın’ mentalitesi ile hareket ediliyor” diye konuştu.

Hükümetin söz vermesine ve imzası olmasına rağmen jeneratör için ihaleye çıkmama konusunda direndiğini kaydeden Özyiğit, cumhurbaşkanlığı seçim yasaklarının şubat ayında başlayacağını, ihaleye yine çıkılamayacağını söyledi.
Özyiğit kürsüde konuşurken, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu da yerinden cevap verirken, ikili arasında “töhmet altında bırakma” atışması oldu. Amcaoğlu’nun yerinden konuşmasına muhalefet kanadı da ses yükseltti. Cemal Özyiğit, “Öteleme, bekleme, oyalama taktikleri ile bu toplumu nereye götürmek istiyorsunuz, anlamak zor. Attığınız imzanın arkasında durun, ihaleye çıkın” ifadelerini kullandı.

Elektrik Kurumu’na olan borçların taksitlendirmesi için yasa önerisi olduğunu belirten Özyiğit, uzmanların bu konuda görüşleri bulunduğunu söyledi. Özyiğit, “Bu taksitlendirmeden kimler yaralanacak? Dar ve sabit gelirlerle ilgili düzenleme varsa bunu konuşalım. Ödeyebilen ama ödemeyenler varsa, bunun da bilinmesi gerek” şeklinde konuştu.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 − nine =

“Öteleme ve oyalama taktikleri ile bu toplumu nereye götürmek istiyorsunuz?”[sharebuttonsc]