Önceliğimiz çocuklarımızın eğitim hakkıdır

Önceliğimiz çocuklarımızın eğitim hakkıdır

Şht. Ertuğrul İlkokulu’nda aylardır yaşanan sorunlar yüzünden, öğrencilerin eğitim hakları zarar görmektedir. Sorunların aylardır çözülmeyip, hasır altı edilmesi nedeniyle, yeni eğitim döneminin başladığı ilk gün öğrenciler yine mağdur oldular.

Sorumluluk Eğitim Bakanlığındadır

Milli Eğitim Bakanlığı, ülke eğitimini en iyi, en verimli şekilde yürütmekle yükümlüdür. Eğitim sistemi içindeki sorunları çözmek ve krizleri aşmak asli görevidir.
Bir yıla yakın bir süredir Şht. Ertuğrul İlkokulu’nda bu sorunlar yaşanmaktadır. Bir yıllık bir zaman içinde, sözkonusu okulda defalarca incelemeler yapıldı, bunun sonucunda da bir rapor oluşturuldu, bu rapor için tarih verildi. Ancak, üzülerek görmekteyiz ki, maalesef bugüne dek hiçbir çözüm getirilemedi, hatta sorun daha da büyüdü. Bakanlık, yaptığı incelemeler sonucunda tespit edilen hata ve yanlışlıklara müdahale edemedi. Ettiği müdahaleler ise sorunu çözmedi.

İhmal ve suç varsa, mutlaka yaptırımı olmalı

Şht. Ertuğrul İlkokulu’nda Bakanlık tarafından yapılan incelemelerde tespit edilen hata veya suçlarla ilgili mutlaka ve mutlaka bir yaptırım olmalıydı.Disiplin ve yasal süreçler çalıştırılmalıydı.Fakat, bir çok konuda tespitler yapılmasına rağmen, hiç etkili müdahale yapılmamıştır.

Sorunlar hasır altı edilip büyütüldü

Ne yazık ki, okulların açılacağında Şht. Ertuğrul İlkokulu’nda bu sorunların yaşanacağını ve öğrencilerin mağdur olacağı herkes tarafından bilinmekteydi.Fakat bakanlık sorunları görmezden gelip hasır altı ederek sorunları büyüttü.

Sendika iddialarını yasal zemine taşımalıdır

Şht. Ertuğrul İlkokulu’nda yaşananlarla ilgili, KTÖS de birçok iddiada bulunmaktadır. Bu iddialar çok ciddi iddialardır. Sendika, bu konudaki iddiaları ile ilgili gerekçe ve delilleri detaylı olarak toplayıp konuyu yasal zemine taşımalıdır.

İlk gün grevi hem öğrenci ve velileri, hem de öğretmeni ve sendikayı yıprattı.

Her türlü hak arayışı sonuna kadar yapılabilir ve yapılmalıdır da. Fakat öğrenciler hiçbir zaman mağdur edilmemelidir. Okulun ilk günü gibi, özellikle eğitim hayatına yeni baslayacak öğrenciler icin özel olan bir günde daha farklı mücadele yolları seçilebilirdi. Öğretmenlerimizi hak arayışlarında öğrencileri mağdur etmeden mücadelelerini sürdürmelerine davet ediyoruz.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor eski Bakanı ve TDP MYK üyesi Asım İdris

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + twenty =

Önceliğimiz çocuklarımızın eğitim hakkıdır[sharebuttonsc]