“Nasıl bireyler yetiştirmek istiyoruz?”

“Nasıl  bireyler yetiştirmek istiyoruz?”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı, eski Mili Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, “Nasıl bir geleceğe gitmek istiyoruz, nasıl bir birey yetiştirmek istiyoruz” sorularını yanıtlamak gerektiğini belirtti.

Özyiğit, ülkelerin yönetim anlayışının kendini sağlama alacak bir eğitimi öngördüğünü söyleyerek, KKTC’nin bir yandan çözümle Avrupa Birliği’ne girmek istediğini, diğer yandan izolasyon ve ambargolar nedeniyle Türkiye’ye daha çok bağımlı hale geldiğini, “iki arada bir derede” olduğunu kaydetti.

Özyiğit, Kıbrıs Türk milli eğitim sisteminin temel ilkeleri konusunda fikir birliği bulunduğunu ancak bu ilkelere uygulamada yer verilmediğini söyledi. Üretici, sanayici, meslek örgütlerinin, görüş ve düşüncelerinin son derece önemli olduğunu dile getiren Özyiğit, eğitimin üretime göre şekilleneceğini kaydetti.

Bugüne kadar yap-boz şeklinde yönetilen eğitimde Devlet politikası oluşturmanın önemine vurgu yapan Özyiğit, üzerinde mutabık kalınan bir devlet politikası bulunmadığını söyledi.

Vizyon 2030 çalışmalarının geçtiğimiz yıl kendi bakanlıkları döneminde başladığını anımsatarak bu çalıştayı devam ettiren Bakan Çavuşoğlu’na teşekkür eden Özyiğit, yıllar içinde yapılan şura ve çalıştay sonuçlarının uygulanmadığını söyleyerek, çalıştay sonuçlarının Meclis’e gönderilerek yasalaşması temennisinde bulundu

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × 1 =

“Nasıl  bireyler yetiştirmek istiyoruz?”[sharebuttonsc]