“Müzakereler ve Federal Kıbrıs”

“Müzakereler ve Federal Kıbrıs”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gençlik Örgütü Kıbrıs konusuyla ilgili panel düzenledi. ‘Müzakereler ve Federal Kıbrıs’ adı atında dün akşam Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği binasında gerçekleştirilen ve çok yoğun bir katılımın yaşandığı panelin açılış konuşmasını TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit yaptı. Moderatörlüğünü TDP Gençlik Örgütü Eş Başkanı Nalan Ersümer’in yaptığı panelde, TDP Milletvekili Zeki Çeler ‘Müzakerelerde Gelinen Aşama’, Akademisyen Ömür Yılmaz ‘Federalizm ve Federal Kıbrıs’, Gazeteci-Yazar Aysu Basri Akter ‘Basının Kıbrıs Konusundaki Rolü’, Cenk Diler ‘Toplumun Anlaşmalardan Beklentisi’, TDP MYK Üyesi Mehmet Burhan ‘Garantiler ve Güvenlik’, TDP Gençlik Örgütü Eş Başkanı Atik Kaya ‘Gençliğin Kıbrıs Konusundaki Rolü’ başlıklı konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından soru-cevap ve karşılıklı görüşlerin aktarılmasıyla oldukça verimli ve samimi bir ortamda devam eden panel yaklaşık 3.5 saat sürdü.

-CEMAL ÖZYİĞİT-
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit konuşmasına panelin düzenlenmesine katkı koyan, etkinliğe ilgi duyarak katılım gösteren herkese teşekkür ederek ve yaşanan yoğun katılımdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. TDP’nin kurulduğu günden itibaren, TKP ve BDH süreçlerinde olduğu gibi, Kıbrıs konusuna yaşayabilir bir çözüm, kalıcı bir anlaşma ve barışa dönüşecek adımlar olarak baktıklarını belirten Özyiğit, gelinen aşamada da iki bölgeli, iki toplumlu federal Kıbrıs’a ulaşılması adına verilen çabalara destek verdiklerini söyledi.

Yarım asrı aşkındır devam eden Kıbrıs Sorunu’nun çözülerek gelecek nesillere miras kalmaması gerektiğini belirten Özyiğit, çok önemli bir görev üstlenen Cumhurbaşkanı Akıncı ve ekibinin de bu uğurda, toplumun kabul edeceği, içselleştireceği ve gelecekte kalıcı bir barışa dönüşecek anlaşma için canla başla uğraş vermekte olduklarını ifade etti. Önümüzdeki Pazartesi günü İsviçre’de çok kritik bir sürecin başlayacağına dikkat çeken Özyiğit, çoklu görüşme ve toprak ile harita konularının da detaylı şekilde masaya yatırılarak ilerleme kaydedilmesi beklentisinde olduklarını söyledi. Özyiğit, beklenti ve temennilerinin sürecin olumlu bir şekilde gelişmesi ve her iki toplumun kabul edebileceği, kalıcı ve adil bir çözümün temellerinin atılması yönünde olduğunu kaydetti.

Böylesi kritik günler öncesinde TDP Gençlik Örgütü’nün ‘Müzakereler ve Federal Kıbrıs’ başlıklı panelinin oldukça anlamlı olduğunu belirten Özyiğit, ortaya konacak bilgi, görüş ve düşüncelerin yararlı olacağına inanç belirtti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen + 19 =

“Müzakereler ve Federal Kıbrıs”[sharebuttonsc]