Mahkeme, Çakıcı ve Eş’in Toplumcu Limited’in (Ortam Gazetesi) hissedarı olmadıkları yönünde ara emri kararına hükmetti”

Mahkeme, Çakıcı ve Eş’in Toplumcu Limited’in (Ortam Gazetesi) hissedarı olmadıkları yönünde ara emri kararına hükmetti”

Lefkoşa Kaza Mahkemesi, ikinci bir emre kadar Mehmet Çakıcı ile Mehmet Eş’in Toplumcu Limited’in (Ortam Gazetesi) hissedarı olmadıkları yönünde ara emri kararına hükmetti. Mahkeme, Çakıcı ile Eş’in bu sıfatla aldıkları tüm kararları da durdurdu.

Toplumcu Limited hissedarları tarafından, hisse artırımında bulunarak hisse çoğunluğunu ele geçirdikleri iddiasıyla kararlar üreten Mehmet Çakıcı ve Mehmet Eş’e yönelik ara emri başvurusunu görüşen Lefkoşa Kaza Mahkemesi, davacıların davalarında haklı olduğuna dair ciddi belirtiler olduğu bulgusu yaparak, talep edilen emirleri tek taraflı olarak vermeyi uygun gördü.

Bu karara göre Mahkeme, Mehmet Çakıcı ile Mehmet Eş’in hissedar olmadıklarını, dolayısı ile onların direktör olarak atadığı Mehmet Davulcu ile Zuhal Koreli’nin direktörlüklerinin geçerli olmadığına hükmetti, Çakıcı ve Eş’in hissedar olarak aldıkları tüm kararları geçersiz kıldı.

-Esat Varoğlu-
Toplumcu Limited Direktörü Esat Varoğlu, Mahkeme’nin, Mehmet Çakıcı ile Mehmet Eş’in şirket hisselerinin büyük çoğunluğunu ele geçirmelerini sağlayan kararın, şirketler hukukuna göre gayrı yasal ve geçersiz olduğu iddiasıyla açılmış bu davanın haklılığına ilişkin belirtiler olduğuna hükmettiğini ve bu nedenle ara emri verdiğini kaydetti. Varoğlu, ara emri başvurusunun da zaten bu gayrı yasallık üzerine açıldığını anımsattı.

Varoğlu, Mehmet Çakıcı ve Mehmet Eş tarafından hissedar olarak alınan tüm kararların ikinci bir emre kadar durdurulduğunu vurguladı.

Çakıcı ile Eş’in hisselerin büyük çoğunluğuna sahip oldukları yönündeki iddianın doğru olmadığının ortaya çıktığını belirten Varoğlu, “Bu karar Sn. Çakıcı’nın iddialarını da çürütmektedir. Ortam Gazetesi, Toplumcu Demokrasi Partisi’nin, 41 yıllık geleneğe sahip çıkan, ilke ve değerlerinden ne olursa olsun vazgeçmeyen, sosyal demokrasinin bu adada kökleşmesi için mücadele veren kişilerindir. Yani olması gereken yerdedir” ifadelerini kullandı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 − 5 =

Mahkeme, Çakıcı ve Eş’in Toplumcu Limited’in (Ortam Gazetesi) hissedarı olmadıkları yönünde ara emri kararına hükmetti”[sharebuttonsc]