“Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı kamu yararına olacak şekilde hazırlanmadı”

“Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı kamu yararına olacak şekilde hazırlanmadı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı’nın, ‘kamu yararına’ olacak şekilde düzenlenmediğini belirterek, “İmar Planı belirli zümrelere değil, toplumun geneline hizmet etmeli, ancak üzülerek görüyoruz ki plan bu içerikten çok uzakta” dedi.

Planın askıda olduğu dönemde yapılan değişikliklerle, Planın giriş bölümünde yer alan amaç ve hedeflerden tamamen uzaklaşıldığına ve planın bu şekilde hayat bulması halinde geçmişteki plansız yapılaşmanın devam edeceğine dikkat çeken Özyiğit, “Sn. Ayşegül Baybars’tan beklentimiz Planın son şeklini kamu yararına olacak şekilde düzenlenmesini sağlayarak, bu ciddi eksikliği giderecek adımları atmasıdır” diye konuştu.

Verimli tarımsal alanların korunması ve tarım amaçlı kullanılması, yeterli altyapının, gelişim için koşul olarak konulması ve Belediyelerin kentsel gelişim için güçlendirilmesi gerektiğini belirten Özyiğit, görüş ve önerilerini Bakan Baybars’a ilettiklerini ifade etti.

Genel Başkan Cemal Özyiğit, Genel Sekreter Halil Hızal, Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Safiye Özaltıner ile Ercan Hoşkara’dan oluşan TDP heyeti, bugün İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ı ziyaret etti. Ana gündem maddesinin Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı’nın olduğu görüşmede, TDP’nin planın son şekline yönelik görüş ve düşünceleri ile planda yapılması istenilen değişiklikleri içeren önerilerden oluşan bir dosya Baybars’a takdim edildi.

Özyiğit, parti olarak en başından beridir İmar Planları yapmanın ülkedeki en acil gerekliliklerden biri olduğunu ortaya koyarak mücadele verdiklerini belirterek, bu planların belirli zümrelerin değil, toplumun geneli yararına hazırlanmasının önemine dikkat çekti.

Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı’nın maalesef esas amacı dışında belirli zümreleri tatmin etmek için hazırlandığını üzülerek gördüklerine ve planın kendi içinde dahi tutarsızlıklar taşıdığına dikkat çeken Özyiğit “Plansızlıktan mevcut sürer durumu, büyük oranda planla sürdürecek bir plan yaratılıyor. Bu kabul edilebilir değildir” dedi.

TDP Başkanı Cemal Özyiğit şunları kaydetti: “Çok açık ve net olarak söyleyebilirim ki bu plan kamu yararını içermemektedir. Planın askıda olduğu sürede yapılan değişiklikler, planın etki edeceği alanı ciddi oranda artırmıştır, bu nedenle İyi İdare Yasası tahtında yapılan bilgilendirme toplantıları da bize göre ‘yok hükmündedir. İçişleri Bakanlığı’nın İmar Planını bu denli etkileyen değişiklikler neticesinde yeniden bölge halkına açık bilgilendirme toplantıları düzenleyerek, bilimsel ve sürdürülebilir bir plan için, nihai aşamaya gelen çalışma üzerinde fikirlere başvurmalı, üniversiteler, belediyeler ve birliklerin hassasiyetlerini dikkate almalıdır.”
Özyiğit, üniversiteler, birlikler ve belediyelerin de planın mevcut haliyle ilgili görüşlerini net bir şekilde ortaya koymaları gerektiğini de kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + six =

“Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı kamu yararına olacak şekilde hazırlanmadı”[sharebuttonsc]