LTB Başkanı Harmancı, TDP’yi ziyaret etti

LTB Başkanı Harmancı, TDP’yi ziyaret etti

 

 

LTB Başkanı Mehmet Harmancı,  TDP’yi  ziyaret ederek,  Genel Başkanı Cemal Özyiğit başkanlığındaki TDP heyeti ile görüştü

 

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, siyasi partilere başlattığı ziyaretler çerçevesinde, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit’i ziyaret ederek, belediyenin belli başlı sıkıntılarını dile getirdi ve bazı konularda görüş alışverişinde bulundu.

TDP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmede, Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Sinem Görüş, Ercan Hoşkara ile LTB Asbaşkanı Akın Aktunç, LTB Müdürü Mustafa Korucu ve LTB Meclis Üyeleri Alev Denizgil, Çelen Çağansoy da hazır bulundu.

Konuşmasında, ilk olarak su konusuna değinen Harmancı, Türkiye’den gelecek suyun dağıtımı konusunun uzun zamandan beri gündemde olmasına rağmen, hükümetten net bir tavır duyamadıklarını, bu konuda geç kalındığını söyledi.

“SU DAĞITIMI BELEDİYELERDEN ALINMAMALI”

Belediyeler Birliği’nin su konusunda bir proje hazırladığını anımsatan Harmancı, bu projeye destek çıkılarak suyun dağıtımının belediyelerin elinden alınmaması gerektiğini kaydetti. Harmancı, Türkiye’den gelecek suyun dağıtımı konusunda kendilerine de ihtiyaç duyulduğunu ve kendilerinin devrede olması gerektiğini düşündüklerini dile getirdi.

Harmancı, hükümetin ve siyasi partilerin uygulayıcı proje için belediyelerle hareket etmesi gerektiğine işaret etti. TDP’nin Türkiye’den gelecek olan su konusundaki tavrının ilk günden beri belediyelerin yararına olduğunu belirten Harmancı,  TDP’nin bu duruşunu takdirle karşıladıklarını ifade etti.

“YEREL YÖNETİM KONULARI CİDDİYETLE ELE ALINMIYOR”

Yerel yönetimleri ilgilendiren konuların ciddiyetle ele alınmadığını belirten Harmancı, yerel yönetimlerin ciddi bir reform arayışı içerisinde olduğunu belirtti ve Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı konusunda yaşanan sıkıntılara değindi. Yeni yasama yılında bu konunun ciddiyetle ele alınması gerektiğine dikkat çeken Harmancı, soruna global çözümler üretilmesi gerektiğini vurguladı. Toplu taşımacılık konusunda da acil önlemler alınması gerektiğine dikkat çeken Harmancı, bu alanda ciddiyetle karar üretilmesini istedi.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, tiyatro binası konusuna değinirken tiyatronun ülke için önemli bir değer olduğunu ve özerk bir tiyatro kurumunun oluşturulmasına taraf olduklarını, binanın tamamlanması için de tüm ilgili kesimlerden destek beklediklerini söyledi.

Mezbaha tesisine ilişkin sıkıntıları da dile getiren Harmancı, tesisin tamamlanması, sıkıntıların çözülmesi ve bir an önce hizmete girmesi için ilgililerden yardım beklediklerini ifade etti. Harmancı konuşmasının sonunda, tüm sorunları kapsamlı bir şekilde irdeleyen, talep ve beklentilerini içeren yazıyı Özyiğit’e takdim etti.

ÖZYİĞİT: “LTB’Yİ HOR KULLANANLARIN ELİNİ KOLUNU SALLAYA SALLAYA DOLAŞMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜ”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de, ziyareti için Mehmet Harmancı’ya teşekkür ederek, LTB’yi hor kullananların yolunun açılmasının, elini kolunu sallaya sallaya dolaşmasının düşündürücü olduğunu söyledi. Su konusunun önemli olduğunu vurgulayan Özyiğit, hükümetin bu konuda son güne kadar sesiz kalmasını eleştirdi. Su gibi önemli bir konuda, devlet kontrolü ve yerel yönetimlerin işbirliğinin önemine değinen Özyiğit, devletin üst yönetimleriyle suyun en doğru şekilde dağıtımı konusunda uzlaşılacağına inanç belirtti.

LTB’nin diğer sıkıntılarının bilincinde olduklarını dile getiren Özyiğit, şu anda maaşlar konusunda sıkıntı yaşanmamasının sevindirici olduğunu söyledi.  LTB’nin hizmetleri açısından halktan olumlu tepkiler alındığını vurgulayan Özyiğit, LTB’nin diğer belediyelerden farklı olduğunu, tüm belediyeleri aynı kefeye koymaktan vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti.

Cemal Özyiğit, çalışanların geçmişten birikmiş hakları konusunda gerekli girişimlerin yapılması gerektiğini ifade ederek toplu taşımacılık konusunda ise, yetkili makamların koydukları engellerin aşılması gerektiğini vurguladı. Cemal Özyiğit, halk sağlığının önemine de işaret ederek, mezbaha tesisinin önündeki engellerin kaldırılması ve tiyatro binasının tamamlanması konusunda LTB’ye destek verilmesi gerektiğini kaydetti.

TDP olarak yerel yönetimlere yerel hükümetler olarak baktıklarını, ülkenin yerinden yönetim ilkelerinden hareketle yönetilmesi gerektiğine dikkat çeken Özyiğit, bu konularda LTB ile birlikte çalışmaya ve desteğe hazır olduklarını söyledi. Özyiğit, Harmancı’ya çıktığı yolda başarılar diledi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seventeen − nine =

LTB Başkanı Harmancı, TDP’yi ziyaret etti[sharebuttonsc]