“Lefke Yeni Bir Maden Macerasını Kaldırmaz”

“Lefke Yeni Bir Maden Macerasını Kaldırmaz”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Lefke bölgesinin kalkınmasında önceliğin turizm, eğitim ve üretime verilmesi gerektiğini vurguladı, “Lefke yeni bir maden macerasını kaldırmaz” dedi. PORT-İSBİ CMC arazilerini İşletme Sözleşmesinin iptal edilmesinin ardından başka bir şirkete yeni madencilik izni verileceği yönünde endişenin hakim olduğunu belirten Özyiğit, Lefke bölgesinin geçmişte madencilikle ilgili acı bir deneyim yaşadığını, olumsuz etkilerinin halen sürdüğüne dikkat çekerek CMC’nin doğal ve tarihi çevreye, su kaynaklarına ve üretim alanlarına yaptığı olumsuz etkilere işaret etti.

TDP Başkanı Özyiğit geçtiğimiz gün Lefke Sivil Toplum Örgütleri Platformu’nun daveti üzerine örgüt temsilcileri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ile TDP Lefke İlçe Başkanı Salih Karagözlü de hazır bulundu.

“Lefke ve bölgesine ayrı bir önem vermekteyiz”
Parti olarak her zaman Lefke ve bölgesine ayrı bir önem verdiklerini, bölgenin planlı gelişmesine hassasiyet gösterirken, ülkeye ve bölgeye uygun olmayan yatırımların karşısında olduklarını belirten Özyiğit, üreten, gelişen, karakterini koruyan, huzurlu ve refah içinde bir Lefke öngördüklerini vurguladı. Lefke bölgesinin, sahip olduğu güzellikleri bozmadan, hiçbir kesimin bölgenin değerlerini kendine rant elde etmesine izin vermeden, bölgenin citta slow ruhuna da uygun bir şekilde kendi kendine yeteceği sürdürülebilir bir yaşama ve üretime sahip olmasını sağlamak gerektiğini belirten Özyiğit, Lefke Bölgesinin, hem doğal kaynakları, hem de çalışkan insanlarının yaşam biçimi ile bu anlamda tüm Kıbrıs’a model olacak potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

“Bilimsel Raporlar Doğrultusunda Hareket Edilmeli”
CMC Tesis alanı ve Karadağ Açık İşletme alanlarının bir an önce rehabilite edilerek toplum sağlığının daha fazla tehdit edilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini kaydeden Özyiğit, konuyla ilgili hazırlanmış fizibilite raporları olduğunu, atılacak adımların da bu bilimsel raporlar doğrultusunda olması gerektiğini ifade etti.

“Tüm Paydaşlarla Birlikte Hareket Edilmeli”
Özyiğit, gerek bölgenin kalkınması, gerekse CMC alanının rehabilitasyonu ve gelecekle ilgili planlamaların katılımcılık anlayışı ile planlanması gerektiğini belirten Özyiğit, “Gelecek planlaması Lefke Belediyesi, Lefke Avrupa Üniversitesi, bölge örgütleri ve ilgili tüm paydaşlarla birlikte en geniş konsensusla yapılmalıdır” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen − eleven =

“Lefke Yeni Bir Maden Macerasını Kaldırmaz”[sharebuttonsc]