“Kurumlarına sahip çıkmayan, DAÜ’ye de çıkamaz”

“Kurumlarına sahip çıkmayan, DAÜ’ye de çıkamaz”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) bir yönetim sorunu yaşandığını, DAÜ Rektörü ve ekibinin dün istifa ettiğini belirterek, yaşanan bu sorunun üniversite bünyesi içinde, Vakıf Yöneticiler Kurulu (VYK) ve Senato’nun yasal yetki ve sorumluluğu çerçevesinde Üniversite’de yerleşmiş demokratik teamüllere bağlı olarak aşılabileceğini kaydetti.

Son aylarda DAÜ’ye zarar veren gelişmeler yaşandığını kaydeden Özyiğit, Üniversiteye ciddi zarar verme boyutuna gelen bu sorunların, DAÜ çalışanları ve temsilcileri, DAÜ Senatosu, Rektörlük ve VYK’nın hep birlikte demokratik olgunluk içinde aşması gerektiğini, aksi halde bundan en büyük zararı yine Üniversite’nin göreceği uyarısında bulundu.

Üniversite’de yönetimsel anlamda bir sorun yaşanırken, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu’nun sessiz sedasız, herhangi bir ihale yapma gereği bile duymadan Doğa Koleji ile olan sözleşmeyi 2031 yılına kadar uzattığını, üstelik yeni yapılan sözleşmede ihbar göndererek fesih şansının da ortadan kaldırıldığını belirten Özyiğit, bu durumun Üniversite tarihine geçecek kara bir leke olduğunu vurguladı.

TDP Başkanı Özyiğit yaptığı yazılı açıklama ile bir süreden beridir Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde yaşanmakta olan gelişmeleri değerlendirdi.

TDP olarak her zaman DAÜ’yü yakından takip ettiklerini, hükümette oldukları dönemde de bu kurumun yönetiminde bulunduklarını anımsatan Özyiğit şunları kaydetti: “DAÜ toplumumuzun en önemli değerlerinden biridir. Bu bağlamda DAÜ VYK’sında görevlendirdiğimiz kişiler ve dönemin Eğitim Bakanı olarak ben, DAÜ’de yerleşmiş demokratik teamüllere saygı duyarak ve Üniversiteyi koruyarak görev yürütmeye azami özen gösterdik, karar ve uygularımızı bu çerçevede yaptık.”

“DAİ ve DAK’ı devreden sözleşmenin feshi için karar ürettik”
Görev süreleri boyunca önceki yıllarda özele peşkeş çekilen Üniversite öncesi eğitim kurumlarını geri kazanabilmek için gerekli adımları attıklarını, bu çerçevede Doğu Akdeniz İlkokulu (DAİ) ve Doğu Akdeniz Koleji’ni (DAK) devreden sözleşmenin feshi için karar ürettiklerini anımsatan Özyiğit, “6 ay önceden ihbarımızı ilgili şirkete gönderdik ve ihbar süresinin bitmesi ile birlikte tahliye davası açılması için karar ürettik. Ancak gelinen aşamada görmekteyiz ki başlatmış olduğumuz bu süreç, yeni hükümetin göreve gelmesi ile birlikte sekteye uğratılmıştır” ifadelerini kullandı.

DAÜ’de son dönemde yönetim anlamda yaşanan sorunlar sürerken, DAÜ Vakıf Yönetim Kurulu’nun sessiz sedasız, herhangi bir ihale yapma gereği bile duymadan Doğa Koleji ile daha önce başlattıkları tahliye sürecinin tam tersine, sözleşmeyi 2031 yılına kadar uzattığını, bununla da yetinmeyerek yeni yapılan sözleşmede ihbar göndererek fesih şansının da ortadan kaldırıldığını belirten Özyiğit, “Bunu yapanlar tıpkı geçmişte Üniversite’nin kurumlarının özele devredenler gibi, Üniversite’ye kara leke süren kişiler olarak anılacaktır” dedi.

“Kurumlarına sahip çıkmayanlar, DAÜ’ye de sahip çıkmaz”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin kurumlarına sahip çıkmayan, dahası bu yönde gailesi olmayan VYK’nın ve hükümetin, DAÜ’ye de sahip çıkmasının mümkün olmadığını vurguladı.
Kendi kurumlarına sahip çıkamayan zihniyetlerin, günü geldiğinde DAÜ’nün devri istendiğinde de ‘Hayır’ diyemeyeceklerinin gün gibi ortada olduğunu belirten ve mevcut VYK’nın almış olduğu bu karardan sonra kendileri açısından güvenilir olmadığını belirten Özyiğit, “Yaşanan gelişmeler dikkate alındığında DAÜ çalışanları ve temsilcileri, Kıbrıs Türk halkı adına bu kuruma sahip çıkmak için büyük bir hassasiyet göstermelidir” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 + 3 =

“Kurumlarına sahip çıkmayan, DAÜ’ye de çıkamaz”[sharebuttonsc]