“Kumyalı’daki Turizm Oteli Gençliğin hizmetine sunulmalı”

“Kumyalı’daki Turizm Oteli Gençliğin hizmetine sunulmalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Kumyalı’da yıllardır atıl durumda bulunan Turizm Oteli’nin daha fazla vakit kaybedilmeden gençliğin hizmetine sunulması gerektiğini vurguladı. TDP İskele İlçe Başkanı Cemaliye Soğancı, Otel’in yeniden faaliyete geçirilerek, gençlerin yaz kamplarını yapacağı, spor kulüplerinin kullanabileceği, ayrıca turizm bölümündeki öğrencilerin uygulamalı olarak kullanımına da olanak verilebileceği bir yer olması için gerekli çalışmaların başlatılması gerektiğini kaydetti.

Geçmişte 1999 yılında, Sn. Mustafa Akıncı’nın Turizmden de sorumlu Başbakan Yardımcısı, Mehmet Altınay’ın ise eğitim bakanı olduğu dönemde Meslek Lisesinde turizm ve otelcilik okuyan öğrencilerin pratik yapmalarına olanak sağlamak amacıyla açılan, ayrıca halka da ucuza hizmet veren ve döner sermaye ile çalışan okulun, daha sonra göreve gelen hükümet tarafından kapatıldığını belirten Soğancı, turizme ara eleman yetiştiren, bölgeye insan çeken bir projenin sonlandırılmasının ciddi bir hata olduğunu kaydetti. Otelin kapatılmasının ardından bina ile içindeki malzemelerin de çürümeye terk edildiğini belirten Soğancı, otelin şu anki durumunu ‘içler acısı’ olarak niteledi.

“TDP döneminde hazırlanan proje de uygulanmadı”
2013 yılında kurulan ve içinde TDP’nin de bulunduğu geçiş hükümeti döneminde Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı görevini yürüten Asım İdris’in girişimleri ile atıl durumda bırakılan yatırımın tekrar canlandırılması amacıyla çalışma başlatılarak, uygulama oteli gibi çalışacak, aynı zamanda gençlerin kamp yapacağı bir tesis olarak planlama yapıldığını anımsatan Soğancı, bu çerçevede Eğitim Bakanlığına ait olan mülkün, belirlenen amaçlar çerçevesinde kullanılması koşulu ile Gençlik Dairesi ile bir de protokol imzalandığını kaydetti.

Protokolün imzalanmasından kısa dönem sonra seçimlerin olduğunu ve seçimlerin ardından göreve gelen hiçbir hükümetin projeye maalesef sahip çıkmadığını belirten Soğancı, “Hem turizm okuyan gençlere imkan sağlayacak, hem de ülke gençliğinin kamp yapabileceği bir alanın ortaya çıkmasını sağlayacak bu proje maalesef hayata geçirilememiştir. Tek başına bu örnek bile ülkenin nasıl bir zihniyet tarafından yönetildiğinin göstergesidir” dedi.

“TDP her dönem Karpaz Bölgesine sahip çıktı”
Cemaliye Soğancı TDP’nin göreve geldiği her dönemde Karpaz Bölgesine sahip çıktığını vurguladı. Geçmişte Mehmet Altınay’ın bakan olduğu dönemde yaşam bulan otelin sonradan göreve gelen bakan ve hükümetler tarafından kapatılarak çürümeye terk edildiğini, yine TDP’li Asım İdris’in Eğitim Bakanı olduğu dönemde, otelin yeniden yaşam bulması için çalışma yapılarak protokol imzaladığını kaydeden Soğancı, “Her iki bakanlık dönemimizde de, hem bölgeye hem de ülkeye verdiğimiz bir değerin göstergesi bu yaklaşımımız gençliği önemseyen anlayışımızın göstergesi olmuştur” ifadelerini kullandı.Soğancı, Kumyalı Turizm Oteli’nin yeniden faaliyete geçirilerek, gençliğin hizmetine verilmesi gerektiğini, TDP olarak bunun ısrarcısı ve takipçisi olacaklarını ifade etti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × 3 =

“Kumyalı’daki Turizm Oteli Gençliğin hizmetine sunulmalı”[sharebuttonsc]