“Kendi Vatandaşına ‘Git Gelme’, Başkalarına ‘Özel İzin’. Hükümetin Yönetim ve Adalet Anlayışı Bu Mu?”

“Kendi Vatandaşına ‘Git Gelme’, Başkalarına ‘Özel İzin’. Hükümetin Yönetim ve Adalet Anlayışı Bu Mu?”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Bakanlar Kurulu kararıyla 13 kişinin PCR testi aranmadan ve karantinaya girmeden ‘özel izinli’ olarak adaya girerek serbest dolaşım hakkına sahip olmasının, hem çifte standart, hem de tüm toplumun sağlığını riske atan bir uygulama olduğunu vurguladı.

Basında bugün yer alan; özel uçakla ülkemize gelen heyetle ilgili açıklama yapan Turizm Bakanlığı’nın söz konusu kişilerin PCR testi olmadan, karantinaya da girmeden özel izinle adaya girişlerine izin verildiğini doğruladığına dikkat çekilen açıklamada, “Hükümet olarak kendi vatandaşlarına ‘gidin ve gelmeyen, gelirseniz karantinaya girersiniz’ diyeceksiniz diğer yandan da 13 kişiye PCR testi olmadan, karantinaya da girmeden dolaşım için özel izin vereceksiniz. Üstelik bu kararı da gizleyeceksiniz. Hükümetin adalet ve yönetim anlayışı bu mu? ifadelerine yer verildi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı akşam gelen uçakla ilgili olarak ‘bilgim yok’ açıklaması yaparken, Sağlık Bakanı Müsteşarı’nın kararın Bakanlar Kurulu’nda alındığını açıkladığına vurgu yapılan açıklamada “Hem tüm toplumun sağlığını riske atacak karar alacaksınız, hem de olay açığa çıkınca topu birbirinize atacaksınız. Artık yeter, bu toplumun aklıyla daha fazla dalga geçmeyin” denildi.

Yasalar önünde herkesin eşit olması gerektiği, ancak UBP-HP hükümetinin aldığı kararlarla çifte standart yarattığı belirtilen açıklamada “Bu toplum aylarca eve boşuna mı kapandı? Binlerce kişi toplum sağlığını korumak adına işinden, aşından olurken, gelecek belirsizliği yaşarken, karşılığı bu mu olacaktı?” denildi.

TDP açıklamasında ayrıca şunlar kaydedildi: “Böylesi riskli bir dönemde bu kişilerin üstelik de özel izinle adaya sokulması çok mu elzemdi? Ayrıca gerçekleştirilen ihale karara bağlanmış mıdır? İçişleri Bakanlığı ihaleye ilişkin ortada olan sürelere ilişkin hukuki çekinceleri kaldırılmış mıdır? İhale sözleşmesi imzalanıp Belediye Meclisine sunulmuş mudur? Herkesin karantinaya alındığı bir dönemde özel bir şirketin elemanlarına sunulan ayrıcalığın temeli nedir? Hükümet tüm bu sorulara yanıt vererek toplumu bilgilendirmelidir.”

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

thirteen − two =

“Kendi Vatandaşına ‘Git Gelme’, Başkalarına ‘Özel İzin’. Hükümetin Yönetim ve Adalet Anlayışı Bu Mu?”[sharebuttonsc]