”Kadına şiddet uygulanamaz”

”Kadına şiddet uygulanamaz”

Toplumcu Demokrasi Partisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu, Dünyada kadınlara yönelik her türlü ayrımcılık ve şiddetin uygulandığını belirterek, toplumsal cinsiyete dayalı her türlü ayrımcılık ve şiddete karşı mücadelenin sosyal adaletin gereği olduğuna dikkat çekti ve toplumsal barış ve sosyal adalete inanan tüm kesimleri ortak mücadeleye davet etti.

Sosyal adaleti sağlamak ve toplumsal cinsiyete dayalı yaşanan her türlü ayrım ve şiddeti engellemek için mümkün olan en geniş birlikteliklerin sağlanmasının önemine dikkat çekilen açıklamada, “Toplumun her bir bireyinin eşit koşullarda yaşama hakkı vardır ve bu hak toplumsal cinsiyet rolleri altından görmezden gelinemez” denildi.

Kuzey Kıbrıs’ta 2014 ve 2015 yıllarında 442 kadının şiddet mağduru olduğunu beyan ettiğine, bilimsel gerçekliklerin ise raporlanan şiddet vakalarının sadece % 10 olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çekilirken, bu verilerin her yıl 2 binin üzerinde kadının şiddet mağduru olduğunu göstermekte olduğu kaydedildi. 2016 yılını geride bırakmaya hazırlandığımız bugünlerde 15 yaşında bir çocuğun dini nikah kisvesi altında evlendirildiği ve hastanede doğum yaptığının kamuoyuna yansıdığı anımsatılırken, bu ve benzeri olayların basit bir “çocuk gelin” adı altında yumuşatılamayacağı, bunun adına evlilik denemeyeceği, bunun ‘kölelik’ olduğu belirtildi.

Hükümetler sorumluluktan kaçıyor
Yaşanan tüm bu acı gerçekliğe rağmen, Kıbrıs’ın kuzeyinde hükümetlerin halen şiddeti görmezden geldiğine, 2016 yılının sonuna geldiğimiz bugünlerde, devletin Kadın Sığınma Evi konusunda hiçbir girişimi olmadığına dikkat çekilen açıklamada, hükümetin bu sorumsuz tutumunun kabul edilemez olduğu belirtildi. Buna karşın yaşadığı ekonomik zorluklara karşın Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) tadilatını tamamladığı Kadın Sığınma Evini hizmete açacak olmasının ise yerinde ve takdir edilmesi gereken bir davranış olduğu kaydedildi.

Savaş görmüş toplumlarda bundan en çok olumsuz etkilenen kesimlerin başında kadınlar geldiği, kadınların barış istencinden, çözüm ve barış için mücadele etmekten asla vazgeçmedikleri belirtilen açıklamada, “TDP Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu olarak bu yıl “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’nde” hem kadınların gördüğü şiddet, hem de çözüm ve barışa olan özlemimiz son bulsun diyoruz. Kadınlar ve barış yanlısı bireyler olarak, önümüze çıkan engeller bizi inandıklarımızdan, savunduklarımızdan vazgeçiremedi, vazgeçiremeyecektir de. O nedenle, barışa dair inancımızı da, Kadınlara uygulanan her türlü şiddetin, baskının son bulacağına dair inancımızı da yitirmedik, bu uğurdaki mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

Yürüyüşe davet
Cinsiyetlerden arınmış özgür, eşit ve barış içinde yaşayabilmek için verilen mücadelenin devam ederek, desteklenmesi gerektiği belirtilen TDP TOCEK açıklamasında, “Unutmayalım ki toplumun özgürleşmesi için kadınların özgürleşmesi gerekir. Bu amaçla TDP TOCEK’in de bileşeni olduğu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu ve aralarında TDP Gençlik Örgütü’nün de bulunduğu bazı diğer örgütler tarafından düzenlenen ve yarın (25 Kasım Cuma) saat 17.30 da Dereboyu Citroen Işıklarından başlayacak ve meclis önünde ortak basın açıklamasının okunması ile son bulacak yürüyüşümüze herkesi davet ederiz. Eşit, Özgür ve Adil bir yaşam için Kadına Şiddete Dur demek için biz orda olacağız, sende gel şiddetin varlığını görmezden gelme” ifadeleri kullanıldı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 − 2 =

”Kadına şiddet uygulanamaz”[sharebuttonsc]