“Jeneratör alımı konusunda verilen süre dolmasına rağmen neden ihaleye çıkılmadı?

“Jeneratör alımı konusunda verilen süre dolmasına rağmen neden ihaleye çıkılmadı?

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, UBP-HP koalisyon hükümeti ile El Sen arasında imzalanan protokolde, 45 gün içerisinde jeneratör alımı konusunda ihaleye çıkılacağı yönünde madde olduğunu belirterek, verilen sürenin dolmasının üzerinden 10 gün geçmesine rağmen bu konuda adım atılmadığını belirtti.
Açıklık ve şeffaflık gereği protokole neden uyulmadığı konusunda kamuoyuna bilgi verilmesi gerektiğini belirten Özyiğit, “Sn. Bakanın istediği bir haftalık ek süre de dolmuştur. Protokolde yer alan maddelere, verilen süre içinde neden uyulmadı, yoksa ihale kararından vaz mı geçildi, eğer vazgeçilmediyse neden ihaleye çıkılmıyor” diye sordu.

“Enerji yatırım raporuna uygun olarak adımlar atılmalı”
4’lü hükümet döneminde hazırlanan enerji yatırım raporuna uygun olarak adımlar atılması gerektiğini belirten Özyiğit, “Siz eğer devlet olarak yatırımları planlarınıza uygun olarak zamanında yapmazsanız, günü gelir başkalarına muhtaç olursunuz. Enerji işi uzun vadeli politikalarla şekillenir, günü birlik kararlarla ne Kıb-Tek ne de ülke enerji sektörü yönetilebilir” dedi.

Protokol süresi dolmasına ve uygulanmamasına rağmen, hükümetin mevcut yatırım politikalarına bir alternatif de ortaya koyamadığını belirten Özyiğit, “Hükümetin hiç bir somut önerisi ve çözümü yokken, alınan ihale kararını uygulamaması iyi niyetli bir yaklaşım değildir. Yatırımların o veya bu nedenle engellenmesi kurumun önünü kapatmaktır. Kurumun önü kapanırsa özelin önü açılır ve özel bugün olduğu gibi fahiş kar oranlarıyla bu sektörü devralır. Dolayısıyla bu yatırımları oyalayarak engel olma, bu alanda hizmet veren şirketlere hizmet etmekten başka işe yaramaz” ifadelerini kullandı.

“Sn. Bakana düşen görev imza attığı protokolü uygulamaktır”
UBP-HP hükümetinin isteksizliği sonucu El-Sen’in grev yaptığını, bunun sonucunda Sendika ile Bakan Hasan Taçoy arasında, yatırımların yapılması için 45 gün içerisinde ihaleye çıkılmasına yönelik mutabakat metni imzalandığını anımsatan Özyiğit, “Sn. Bakana düşen görev altına imza attığı protokolü uygulamaktır, eğer uygulamayacaksa da gerekçelerini bu topluma açıklamalıdır” dedi.

“İvedi yatırım şart”
Ülkede tüm enerji talebini karşılayan, üretim maliyetlerini düşüren ve çevre dostu üretim yapabilen özerk yapıya sahip bir KIB-TEK olması gerektiğini, bunun için de Kıb-Tek’e yatırımın şart olduğunu belirten Özyiğit, “Birileri işi oyalama taktiğine dönüştürmüş olabilir, ancak unutulmamalıdır ki yeterli yatırımlar yapılmaması halinde, Mart 2024 tarihinde sözleşmesi sona erecek olan ürettiği elektriğin yakıtını devletin ödediği, kira bedeli altında üstüne 25 milyon dolarda para ödediğimiz AKSA ile onların veya başka unsurların belirleyeceği koşullarda yeni sözleşmeler yapılmak zorunda kalınacaktır, bunun bedelini de yine halk ödeyecektir, bu da halka yapılan en büyük kötülüklerden biri olacaktır” dedi

“TDP’nin duruşu nettir”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, parti olarak 4’lü koalisyon hükümeti döneminde KIB-TEK’in yapması gereken yatırımları en kısa sürede gerçekleştirmesi yönünde kararlı bir tutum sergilediklerini, bu çerçevede dönemin Yönetim Kurulu tarafından 4 adet çift yakıtlı jeneratöre göre idari ve teknik şartnamesi hazırlanarak bakanlar kuruluna iletilen uluslararası ihaleye çıkma talebini imzaladıklarını anımsatarak, bu duruşlarının aynen devam ettiğini kaydetti. Özyiğit, bu çerçevede 4 adet jeneratörün ihaleye çıkılıp en erken zamanda alınması için mücadele veren El Sen’e desteklerinin devam ettiğini de belirtti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

15 − eight =

“Jeneratör alımı konusunda verilen süre dolmasına rağmen neden ihaleye çıkılmadı?[sharebuttonsc]