“İmar Planı, endişe ve uyarılar dikkate alınarak kamu yararına olacak şekilde revize edilmeli”

“İmar Planı, endişe ve uyarılar dikkate alınarak kamu yararına olacak şekilde revize edilmeli”

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı’nın, ‘kamu yararına’ olacak şekilde düzenlenmediğini belirterek, Planın askıda olduğu dönemde yapılan değişikliklerle, Planın giriş bölümünde yer alan amaç ve hedeflerden tamamen uzaklaşıldığına dikkat çekti.

Planın bu şekilde hayat bulması halinde geçmişteki plansız yapılaşmanın devam edeceği uyarısında bulunan Özyiğit, “Konuyla ilgili görüştüğümüz Belediye Başkanları endişe belirtti. KTMMOB de çeşitli görüş, öneri ve uyarılarda bulundu. Beklentimiz ‘ben yaparım olur’ mantığı ile hareket edilmeden, bu endişe, görüş ve uyarıların dikkate alınarak planın kamu yararına olacak şekilde revize edilmesidir” dedi.

TDP Genel Başkanı, Lefkoşa Milletvekili Cemal Özyiğit, bugün Meclis’te “İmar Planı” konulu konuşma gerçekleştirdi. Özyiğit, konuşmasının başında Engelliler Günü münasebetiyle, Eğitim Bakanı olduğu dönemde bu konuda yaptıkları çalışmaları anlatarak, bakanlığa ayrılan hane halkına yardım kalemini tamamen özel eğitime ayırdıklarını anımsattı. Tam gün eğitimde UBP’nin adım atmamasını da eleştiren Özyiğit, kendilerinin hükümet oldukları dönemde bu konuda yapılan çalışmaları ve konuşulan projeleri aktardı.

İmar Planı konusunda birçok emirname hazırlandığını, özellikle Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı’nda yapılan değişikliklerde kamu yararı gözetilmediğini söyleyen Özyiğit, konut alanında konut sayılarının yükseltildiğine işaret etti.

Bu bölgelerdeki tarım arazilerinin imara açılması konusunda Tarım Bakanlığı’ndan görüş alınıp alınmadığını da soran Özyiğit, sel tehlikesi ve su baskını tehlikesi arz eden bölgelerin neden imara açıldığını sordu.
Özyiğit, söz konusu bölgelerin belediye başkanlarıyla görüştüklerini ve planla ilgili endişelerini dile getirdiklerini belirterek, belediyelerin kendilerine yüklenen mükellefiyetlerin altından devlet desteği olmadan kalkılamayacağını kaydetti. Konuyla ilgili KTMMOB’nin de görüş ve önerileri olduğuna dikkat çeken Özyiğit, bunların dikkate alınmasını istedi.

Kamu arazilerinin dar gelirli vatandaşların konut edinme hakları için kullanılması gerektiğini de söyleyen Özyiğit, imar planı konusunda ilgili sivil toplum örgütleriyle de istişare yaptıklarını anlattı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fourteen − one =

“İmar Planı, endişe ve uyarılar dikkate alınarak kamu yararına olacak şekilde revize edilmeli”[sharebuttonsc]