“İmar Planı Aziz Nesinlik bir vaka”

“İmar Planı Aziz Nesinlik bir vaka”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı sürecinin tam Aziz Nesinlik bir vaka olduğuna dikkat çekti. Bugünkü Meclis birleşiminde söz alarak İmar Planı sürecine değinen Özyiğit, Girne’de yaşanan çevre katliamının o bölgelerde de yaşanmaması adına mücadele verdiklerini belirterek, süreç içerisinde konuya ciddi bir hassasiyet gösterdiklerini belirterek, konuyla ilgili çeşitli kesimlerin hassasiyetlerini de dikkate alarak öneri gerekli yerlere ilettiklerini, çalışmalara katkı sağladıklarını ancak planın yürürlüğe girmediğini belirtti.

Hükümet partilerinin bu konuda ayrı düştüğünü, ancak günün sonunda ortaya bir kaos çıktığını belirten Özyiğit, son olarak geçtiğimiz gün Müteahhitler Birliği’nin eylemi üzerine Başbakan’ın komite kuracağını açıkladığını belirtti ve “Komedi mi trajedi mi? Aziz Nesinlik bir vaka” dedi. Konuya bir açıklık getirilmesini isteyen Özyiğit, halkın belirsizlikten kurtarılması gerektiğini söyledi.

“Hükümet nerede birikmiş para varsa el attı”
Meclis’te ayrıca İhtiyat Sandığı (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresinin görüşülmesi sırasında da söz alan Özyiğit, , hükümetin Türkiye’den para gelmeyeceğini gördüğünü ve nerde birikmiş para varsa oraya el atmaya başladığını savundu. Özyiğit, yerli iş gücü istihdamının önemine vurgu yaptı.

Özyiğit, özel sektörde örgütlenme hakkının güvenceli bir şekilde sağlanması gerektiğini söyleyerek, örgütlenmeye çalışanların işlerine son verildiğini söyledi. Ülkenin yatırımlara ihtiyacı olduğunu dile getiren Özyiğit, kaynağın doğru yerden bulunması gerektiğini, ivedilik önergesine ret oyu vereceklerini belirtti.

“Seviye ve üsluba dikkat edilmeli”
Konuşmasında HP Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu’nun konuşmalarına da değinen Özyiğit, halkın seçtiği milletvekillerinin kelimeleri ve cümlelerini düzgün seçerek konuşması, seviye ve üsluba dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Özyiğit, seviye ve üsluba dikkat edilmediği noktalarda, Genel Kurul salonunu terk edeceğini belirtti. Dörtlü koalisyon döneminde ekonomiye ilişkin detaylı çalışmalar yapıldığını, önerilerin ciddi çalışmalar sonucu hazırlandığını söyleyen Özyiğit, aradan birinin seçilmediğini bütünlüklü çalışma yapıldığını belirtti.
Özyiğit, dörtlü koalisyon hükümeti döneminde istihdam oluşturacak şekilde yatırım yapılmasını teşvik için yaptıkları çalışmalara değinerek, bu tarz düzenlemelere gidilmesi gerektiğini söyledi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × 5 =

“İmar Planı Aziz Nesinlik bir vaka”[sharebuttonsc]