İdris: “Bu Zihniyetle Maalesef Daha Çok Ağaç Yanar”

İdris: “Bu Zihniyetle Maalesef Daha Çok Ağaç Yanar”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Asım İdris, Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti (UBP-DP) koalisyon hükümetinin yangın helikopterinin kiralanması yönünde gerekli hassasiyet ve sorumluluğu halen göstermemesinin kabul edilemez olduğunu belirterek “Ormanlarımız çok ciddi bir risk altındadır. Bu sorumsuzluk ve zihniyetle maalesef daha çok ağaç yanar” ifadelerini kullandı. Yaz dönemine girilmeden önce halledilmesi gereken bir konunun, üstelik de ciddi yangın tehlikesi olan bir dönemde dahi sonuca bağlanmadığını, geçtiğimiz gün Çamlıbel’de meydana gelen yangında 100 dönümlük alan içerisindeki çeyrek asırlık 13300 ağacın yandığını anımsatan İdris, “Eğer hükümet sorumluluğunun yerine getirerek yangın helikopterini kiralamış olsaydı, zarar kesinlikle çok daha küçük boyutlarda olacaktı. Yanan binlerce ağacın hesabını, yaşanan sorumsuzluğun hesabını kim verecek” dedi.

“Mart ayında çalışmalar tamamlanmak üzere denmişti”
Dönemin Bayındırlık Çevre ve Kültür Eski Bakanı Kutlu Evren’in, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, ‘yangın söndürme helikopteri kiralanması ile ilgili çalışmaları tamamlamak üzere olduklarını’, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun da geçtiğimiz aylarda Ergenekon’da çıkan yangın sonrasında, yangın helikopterinin kiralanması önergesini Bakanlar Kurulu’na götüreceğini açıkladığını anımsatan İdris, Mart ayında tamamlanmak üzere olan çalışmaların Ağustos ayına birkaç gün kala tamamlanmadığını belirtti ve “Hükümet yetkilileri ya halka yalan söylüyorlar, ya da işin ciddiyetinin ve sorumluluklarının farkında değiller, bu kadar hassas ve ciddi bir konuda bu şekilde davranmak devlet ciddiyetiyle bağdaşmaz” dedi.

“Zaten orman fakiriyiz”
Kuzey Kıbrıs’ın orman bakımından zaten fakir bir ülke olduğuna, ormanlık alanların %30 olan dünya ortalamasının çok altında olduğuna dikkat çeken İdris, ormanlık alan bakımından dünya standartlarını yakalamak için çalışma yapılarak uğraş verilmesi gerekirken, bizde tam tersine gerekli önlemler ve kararlar alınmayarak elde olanların da azalmasına neden olunduğunu vurguladı. “Yetkili makamlar binlerce dönüm ormanlık alanın yanmasına neden olan 1995 yılındaki Beşparmak yangını ile geçtiğimiz aylarda Trodoslarda meydana gelen yangından dahi ders çıkarmıyorsa vay halimize” diyen İdris, Hükümeti ve ilgili bakanlığı daha çok geç olmadan ve daha fazla ormanlık alan yanmadan yangın helikopteri kiralanması dahil gerekli önlemleri almaya çağırdı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × four =

İdris: “Bu Zihniyetle Maalesef Daha Çok Ağaç Yanar”[sharebuttonsc]