İdris: “Vatandaşlık sistemi bir partinin, hükümetin çıkar elde edeceği ve suistimale açık bir durumda olmamalı”

İdris: “Vatandaşlık sistemi bir partinin, hükümetin çıkar elde edeceği ve suistimale açık bir durumda olmamalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Asım İdris, ülkedeki vatandaşlık sisteminin bir partinin, hükümetin kendine çıkar elde edeceği ve suistimale açık bir durumda değil, ülke ihtiyaçlarına uygun, hukuka dayalı, ülke ekonomisini, iradesini ve sosyal hayatını olumlu etkileyecek şekilde olması gerektiğini vurguladı.
UBP-DP hükümetinin göreve geldiği günden itibaren 9294 kişiyi vatandaş yaptığını, binlerce kişiye istisnai vatandaşlık verdiğini, adaya geleli bir hafta olmayan kişilerin bile vatandaş yapıldığını belirten İdris, yasa çok açık ve istisnai vatandaşlıklar için gerekçe gösterme zorunluluğu olmasına rağmen, hükümetin yasayı bile bile çiğnediğini kaydetti.

10 bine yakın kişiyi vatandaş yapan UBP-DP hükümetinin diğer yandan da ‘Biz iktidarda olmazsak, bunlar sizin vatandaşlıklarınızı iptal edecek’ şeklindeki yalan yanlış söylemlerle korku düzeni yaratmaya çalıştığını belirten İdris, “Vatandaş yaptıkları insanların iradelerine adeta ipotek koymaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Bu ülkede doğan, yıllarca yaşam süren, elinde 25 mühür bulunan, emeğini, alın terini bu topraklara geçiren kişilerin vatandaş yapılmasına karşı olmadıklarını, itirazlarının hukuk dışılığa, adaletsizliğe, eşitsizliğe ve keyfiliğe olduğunu belirten İdris, siyasi çıkarlar ve oy kaygısıyla yapılan vatandaşlıklara onay vermelerinin mümkün olmadığını söyledi.

“Vatandaşlık, iş gücü ihtiyacı ile de yakından ilgilidir”
TDP Genel Sekreteri Asım İdris, vatandaşlık konusunun ülkedeki iş gücü ihtiyacının nasıl karşılandığı sorunu ile de yakından ilgili olduğuna dikkat çekerek, vatandaşlık konusunun sadece bugünkü gündemde olduğu gibi dar çerçevede tartışılmasının ciddi bir eksiklik olduğunu kaydetti. Vatandaşlık konusunun iş gücü açığının kapatılması yönteminin sonucu olduğunu da belirten Asım İdris şunları kaydetti: “Sonucu değiştirmek için, sorunun kaynağına da tedbir alınması gerekmektedir. Bu da ülke işgücü ihtiyacının neden kaynaklandığı sorusuna, neden KKTC vatandaşlarından kapatılamadığına, KKTC deki işletmelerde %70 KKTC çalışanının olması zorunluluğuna uyulmadığı gibi daha bir çok soruya ciddi yanıt ve çözüm aranması gerekmektedir.”

İdris, yurt dışından sağlanacak işgücünün ülkeye gelme sürecinin de planlı ve sistemli olması gerektiğini, gelen iş gücünün eğitim, sağlık ve sosyal anlamda yaratacağı sıkıntıların ve ekonomik yüklerinin de en başından hesaplanarak, koşulları buna göre düzenlemek gerektiğini vurguladı. TDP Genel Sekreteri Asım İdris şunları kaydetti: ” “Evet, işgücü bir ihtiyaçtır, fakat ortaya çıkardığı sıkıntılar da gerçekten çok yönlü ve çok büyüktür. TDP olarak vatandaşlık konusunun geniş bir perspektifle ele alınması ve tüm kaynak ve yaratacağı sıkıntıları düşünerek süistimale açık olmayacak şekilde, başından sonuna bir planlamayla çözülebileceğini savunmaktayız.”

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × three =

İdris: “Vatandaşlık sistemi bir partinin, hükümetin çıkar elde edeceği ve suistimale açık bir durumda olmamalı”[sharebuttonsc]