İdris: “TDP İktidara Hazırlanmaktadır”

İdris: “TDP İktidara Hazırlanmaktadır”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Asım İdris, TDP olarak sorumlulukları gereği yapıcı muhalefet yapmaya devam edeceklerini, ancak temel hedeflerinin iyi bir iktidar olmak olduğunu vurguladı. Bu yönde yoğun bir çalışma yürüttüklerini, gerek komisyonlarda, gerekse de diğer organlarda her sektörle ilgili planlı bir şekilde çalışma yürüttüklerini belirten İdris, “TDP olarak iktidara hazırlanıyoruz. Ayakları yere basan, toplumun sorunlarına gerçekçi çözümler üreten, iyi bir program ve nitelikli kadrolarla halkın karşısında olacağız” dedi. İktidara gelmeleri halinde şeffaf, katılımcı, demokratik ve adil olacaklarını söylediklerini anımsatan İdris, ‘ülkeyi nasıl yöneteceksek, partiyi de o şekilde yöneteceğiz’ anlayışı ile hareket ettiklerini, bu doğrultuda kararlar ürettiklerini ve Parti Meclisi ile Merkez Yönetim Kurulu kararlarını partinin web sayfasından yayınlamaya başladıklarını açıkladı.

TDP Genel Sekreteri Asım İdris, özel bir Tv kanalına konuk olarak TDP’nin çalışmaları ve gündemdeki konulara yönelik değerlendirmelerde bulundu. CTP-UBP hükümetinin halkın sorunlarını çözmekten uzak olduğunu, su konusu başta olmak üzere birçok konuda anlaşmazlıklar yaşayan CTP ile UBP’nin kendi hükümet programlarına dahi uymadığını belirten İdris, Hükümetin bu yapısıyla devam edemeyeceğini, 2016 yılı içinde erken seçimin gündeme geleceğini ifade etti.

2014 yılındaki yerel seçimlerle birlikte ülkede değişim ve dönüşümün başladığını, bunun son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de devam ettiğini belirten İdris, halkın bu kararlılığının ilk seçimlerle birlikte devam edeceğine inanç belirtti ve “TDP, bu değişim ve dönüşümde öncü rol oynayacaktır. Toplumun bizden beklentilerinin farkındayız ve çalışmalarımızı bu bilinçle yürütmekteyiz. Programımızla, kadrolarımızla bunun için hazırlanmaktayız” dedi.

“Şeffaflık, hesap verebilirlik”

Asım İdris, 20 Aralık’ta gerçekleştirilen 5. Olağan Kurultayda kadroların yeniden şekillendiğini, PM ile MYK’nın yeniden oluşturulduğunu söyledi. İdris, yeni dönemle birlikte TDP olarak şeffaflık ve hesap verebilirlik noktasında daha ileri adımlar atacaklarını, bunun ilk somut adımının da Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu kararlarını partinin Web sitesinden paylaşmaya başlamakla attıklarını belirtti.

Gerek üyelerin, gerek basının, gerekse de toplumun alınan kararlara istediği anda ulaşabileceği bir ortam yaratıldığını belirten İdris, “Bu toplum her şeyin kapalı kapılar arkasında yapılmasına zorlandı. Biz buna ısrarla hep karşı çıktık, bize göre bilgi paylaşılmalı ve şeffaf olunmalıdır. Bu adım da bu yönde atılmış bir adımdır” dedi.

-Su Konusu-

Bir soru üzerine Türkiye’den gelen su konusuna da değinen İdris, TDP olarak su konusunda tavırlarının net olduğunu belirtti. İdris, suyun ticari bir meta olarak özel bir şirketin tekeline devredilmesine karşı olduklarını, su yönetiminin kendi kurumlarımızca yapılması gerektiğini vurguladı. Hükümetlerin su konusundaki süreci çok yanlış yönettiğini, su ile ilgili yapılmış ve yapılmakta olan müzakereler konusunda meclise, siyasi partilere ve topluma açık ve şeffaf bir biçimde bilgilendirilme yapılmadığını anımsatan İdris, bunun ciddi bir sorumsuzluk olduğunu, yaratılan krizin ana nedenlerinden birinin de  bu olduğunu kaydetti.

Su yönetiminin kendi kurumlarımızca yapılmasının, Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetmesinin bir gereği olarak algılanması gerektiğini kaydeden İdris, “Kıbrıs müzakerelerinde eşit ortak olmak ve dönüşümlü başkanlık için mücadele ederken, diğer yandan suyu bile yönetemezsiniz şeklindeki yaklaşımlar kabul edilemez. Kıbrıs Türkü eşit ortak da olur, suyu da idare eder” ifadelerini kullandı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × 4 =

İdris: “TDP İktidara Hazırlanmaktadır”[sharebuttonsc]