“Hükümetin Sağlıksız Yapısı İcraatlarına Da Yansıyor”

“Hükümetin Sağlıksız Yapısı İcraatlarına Da Yansıyor”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Dr. Halil Hızal, ülkede sağlık ve ekonomi başta olmak üzere her alanda toplum yararına icraat yapılabilmesi için öncelikle sağlıklı bir hükümet yapısı olması gerektiğini vurguladı. Birbiriyle kavga eden, çatışan UBP ile HP’nin oluşturduğu koalisyon hükümetinin bu yapısı ile toplum yararına icraat yapmasının zor olduğunu kaydeden Hızal, “Hükümet ortakları birbirleri ile kavga etmekten iş yapamaz hale geldi. Bu kadar kritik bir dönemde ortakların önceliğinin toplum olmaması hem üzücü, hem de düşündürücüdür” dedi.

Hükümetin dağınık ve sağlıksız yapısının icraatlarına da yansıdığını, bunun en somut örneklerinin sağlık alanında yaşandığını belirten Hızal, Pandemi Hastanesini yapmadan ve sağlık altyapısını yeterince güçlendirmeden kontrolsüz bir şekilde açılıma giden hükümetin tüm toplumun sağlığını riske attığını vurguladı. 23 günde 23 vakanın ortaya çıktığını, bu kontrolsüz ve denetimsiz ortamda vaka sayısının daha da artmasının yüksek olasılık olduğunu belirten Hızal, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ”1 Ağustos tarihinden itibaren, Türkiye’den gelecek yolculara 7 gün karantina uygulanması” yönündeki tavsiye kararı üretirken, Başbakan Tatar dün yaptığı açıklamada bu yönde bir karar almayacaklarını açıkladı. Madem bilimin sesine kulak vermeyecektiniz, o zaman niye bu kurulları oluşturdunuz?” diye sordu.

Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin yurtdışından gelen bazı kişilerin test sonuçları çıkana kadar kalması gereken ikametgahta kalmayarak toplum arasına karıştıklarını söylediğini belirten Hızal, “Sn. Bakan’ın herkesin bildiği bir gerçeği kabul etmesi olumlu olmakla beraber yeterli değildir. Hükümet bu riski ortadan kaldıracak adımları atmalıdır. Bunun yolu da bellidir. Kriterler Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre belirlenecek, ister hava, isterse de deniz olsun tüm kapılarda aynı kriterler uygulanacak” dedi.

“Diğer Hastaların durumu ne olacak?”
TDP Genel Sekreteri Halil Hızal, vaka sayısının artması ve buna bağlı olarak karantina bölümünün hızla dolması nedeniyle, covid- 19 dışındaki hastaların yine mağdur edilme durumunun ortaya çıktığını belirterek, Pandemi Hastanesi’ni yapmayan hükümetin hem virüs bulaşan kişileri, hem de diğer hastalıklardan dolayı Hastaneye gitmek zorunda kalan kişileri zora soktuğunu kaydetti. Benzer durumun birkaç ay önce yaşanmasına rağmen hükümetin bile bile aynı hataya düştüğüne dikkat çeken Hızal, “Belli ki hükümet yaşananlardan hiç ders çıkarmamış, çünkü çıkarmış olsalardı, Pandemi Hastanesi bitmiş, gerekli sağlık altyapısı da tamamlanmış olurdu “ dedi.

“Tutulmayan sözlerin sayısını unuttuk”
Sağlık Bakanı Pilli’nin “3 yıl içinde yeni hastane bitecek” söylemini de değerlendiren Hızal, “Sn. Bakan bu konuda hem sizin hem de hükümetin karnesi çok kötü. Pandemi Hastanesi konusunda kaç defa söz verip tutmadınız, şimdi bu sözünüzü tutup tutamayacağınız konusunda bu toplum size nasıl güvensin? “ diye sordu.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five + eight =

“Hükümetin Sağlıksız Yapısı İcraatlarına Da Yansıyor”[sharebuttonsc]