“Hükümet, Güneyde Çalışan İşçilerimizi Koruyamadı”

“Hükümet, Güneyde Çalışan İşçilerimizi Koruyamadı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli, hükümetin güneyde çalışan insanlarımızı koruyacak adımları atamadığını belirterek, “Güneyde çalışan işçilerimizi koruyamadık, haklarını da veremedik” dedi. Angolemli, güneydeki işçilerin işlerine dönmesi için ya çözüm bulunması gerektiğini, ya da bu insanlara ödeme yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

Angolemli bugün Meclis’te söz alarak gündemdeki konulara yönelik değerlendirmelerde bulundu. Diyalog Tv’nin uydu yayınlarının durdurulmasına değinen Angolemli, “Bir TV kanalının yayınları durduruldu, 10 gün geçti ne yaptınız” diye sordu.

Ülkede ucuz emeğe yönelim olduğunu belirten ve örnek olarak “Türkiye’den gelen kombay tamircilerini” gösteren Angolemli, çalışma yaşamının yasalarla korunması gerektiğini vurguladı.

“Güneyde çalışan işçilerimizi koruyamadık, işsiz bıraktık” diyen Angolemli, 70 gündür işsiz kalan insanlarla yeterince ilgilenilmediğini kaydetti. Güneyden gelen bazı işverenlerin işçilere ödeme yaptığını belirterek “Biz sahip çıkmadık, işverenleri sahip çıktı” dedi. Angolemli, güneydeki işçilerin işlerine dönmesi için ya çözüm bulunması gerektiğini, ya da bu insanlara ödeme yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

“Pile halkı mağdur edildi”
Konuşmasında Pile konusuna da değinen Angolemli Pile’nin statüsünün ne olduğunu güneye mi, kuzeye mi yoksa ara bölgeyi mi bağlı olduğunu sordu. Pile’de yaşayan insanların bu tarafa gelmesine izin verilmediğini dile getiren Angolemli, “Göz göre göre bizim hükümet Pile’yi gözden çıkardı. O insanlara sahip çıkacaksınız. Pile için bir karar alacaksınız” ifadelerini kullandı.

Muhtarların görevlerinin önemini anlatan Angolemli, Pile hakkında karar alınırken niye bölge muhtarı ve bölge halkının görüşüne başvurulmadığını sorguladı ve muhtarlarla ve bölge halkıyla birlikte kararlar alınması gerektiğini kaydetti. Akademisyen Senih Çavuşoğlu’nun karikatür ve foto montaj nedeniyle Başbakan tarafından polise şikayet edilmesini eleştirerek, “İnsanlar sanatlarıyla kendilerini ifade edecekler” diyen Angolemli,

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × 3 =

“Hükümet, Güneyde Çalışan İşçilerimizi Koruyamadı”[sharebuttonsc]