Hüdaoğlu: “Güvenli Gıda İçin Organik Tarım Şart”

Hüdaoğlu: “Güvenli Gıda İçin Organik Tarım Şart”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Dr. Suphi Hüdaoğlu, zehirli sebze ve meyvelerin insan sağlığı açısından son derece zararlı olduğunu belirterek, güvenli gıda için etiketlendirme sistemi ile organik tarıma geçilmesinin şart olduğunu vurguladı. Tarım Dairesi’nin yaptığı açıklamaya göre, 22-28 Temmuz tarihleri arasında yerli ve ithal tarımsal ürünlerde yapılan gıda denetimlerinde, bazı meyve ve sebzelerde limit üstü zirai ilaç kalıntısına rastlandığını belirten Hüdaoğlu, bu durumun Kıbrıs Türk toplumunun sağlık açısından çok ciddi bir riskle baş başa yaşadığını tekrar hatırlattığını kaydetti.

Kuzey Kıbrıs’ta toplumun yıllardır özellikle, kanser, kalp, şeker, triot ve hormon gibi birçok hastalıkla boğuştuğunu, bunun en önemli nedenlerinin başında da gıdalarda kullanılan zehirlerin (pestisist) geldiğine dikkat çeken Hüdaoğlu, bu kadar ciddi bir soruna karşı maalesef yeterli önlem ve tedbirlerin alınmadığını vurguladı. İlgili daire ve teknik donanıma sahip kişilerin özverili çalışmalarına rağmen, mevcut sistemde soruna köklü çözüm bulmanın mümkün olmadığını belirten Hüdaoğlu, sorunun köklü çözümünün ancak etiketlendirme sistemi ile Organik Tarıma geçmekle mümkün olabileceğini kaydetti.

Sertifikalandırma ve etiketlendirme ile ilgili yasaların uygulanmasında sorunlar olduğu gibi, hükümetin organik tarımla ilgili bir politikası olmadığını da belirten Hüdaoğlu, bu şartlar altında toplumun sebze ve meyveleri endişe içinde tükettiğini kaydetti. Tarladan sofraya kadar belgelendirme ve sertifikalandırma işlemlerinin yapılması gerektiğini, Kuzey Kıbrıs’ta da bunu uygulamak için şartların uygun olduğunu belirten Hüdaoğlu, “Satılan meyve-sebze kimin tarafından üretilmiştir. Hangi tarihte hangi ilaçlar kullanılmıştır, ne zaman hasat edilmiştir. Bunları içeren etiket olmalıdır. Böylece, hem üretici ile tüketicinin sağlığı korunmuş olur, hem de üreticinin ürettiği ürünün katma değeri yükselir” ifadelerini kullandı. TDP olarak yıllardır ‘Güvenli Gıda’ ilkesini savunduklarına vurgu yapan Hüdaoğlu, güvenli gıdanın ancak her aşamada kontrol ile olabileceği uyarısında bulundu. UBP-DP Hükümeti’nin konuyu içselleştirerek proje üretmesi gerektiğini kaydeden Hüdaoğlu, TDP olarak bu projenin her basamağında katkı koymaya hazır olduklarını açıkladı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 − nine =

Hüdaoğlu: “Güvenli Gıda İçin Organik Tarım Şart”[sharebuttonsc]