Hüdaoğlu: “Çözümsüzlük tüm Kıbrıslıların zararına”

Hüdaoğlu: “Çözümsüzlük tüm Kıbrıslıların zararına”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Suphi Hüdaoğlu, Kıbrıs’ta çözümsüz geçen yılların tüm tarafların zararına olduğu gibi, çözümün şartlarını da zorlaştırdığını belirterek, sürdürülmekte olan müzakerelerin adil ve kalıcı bir çözümle sonuçlanması için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

Müzakerelerin olumlu ilerlemekle birlikte çözüme kadar zor bir süreç olduğunu söyleyen Hüdaoğlu, Kıbrıs Türk halkının haklarını korumak kadar, diğer toplumun haklarını da gözeterek adil bir çözüme ulaşmanın önemli olduğunu, ancak bunun kendi haklarımızı korumayacağız anlamına gelmediğini vurguladı.

TDP Genel Sekreteri Suphi Hüdaoğlu, katıldığı bir Tv programında Kıbrıs konusuna yönelik değerlendirmelerde bulundu, gelen sorulara yanıtlar verdi.

Rum Yönetimi eski Dışişleri Bakanlarından Nikos Rolandis’in ‘AİHM’in Dimopulos kararı ile mülk sahibinin hakları zayıflamıştır” söylemini değerlendiren Hüdaoğlu, Kıbrıs’ta çözümsüz geçen hergünün tüm tarafların aleyhine olduğunu, bu nedenle erken, kalıcı ve adil bir çözüme ulaşılması gerektiğini vurguladı. Müzakerelerin olumlu ilerlemekle birlikte, çözüme kadar daha çetin bir yol olduğunu belirten Hüdaoğlu, çözüme ulaşmak adına herkesin görevlerini yerine getirmesi gerektiğini, aksi takdirde ileri tarihe itelenecek çözümün, çok daha zor ve çok daha kötü şartlar içereceği uyarısında bulundu.

Hüdaoğlu, çözümün de 2 bölgeli, 2 toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federal bir çözüm temelinde olacağını vurguladı.

“Kullanıcıların eli güçlendi”

Malın ilk sahibi kadar 41 yıldır malı kullanan kişinin de hakları olduğunu içeren Dimopulos kararı ile Kıbrıs Türk tarafı ile müzakerecimizin elinin güçlendiğini belirten Hüdaoğlu, tazminat ile takasın öne çıktığı bu noktada, önemli olanın tazminatın nasıl karşılanacağı konusu olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile ekibinin bu konuda yoğun bir mesai harcadığını belirten Hüdaoğlu, ABD, AB, Türkiye ve İngiltere’nin yardımcı olma yönünde işaretler olmasının olumlu olduğunu ifade etti.

“Karşılıklı adım şart”

Bir soru üzerine toprak ve harita konusunun halen derinlemesine görüşülmediğini, ancak geçmişte Denktaş döneminde %29+ üzerinde mutabık kalındığını anımsatan Hüdaoğlu, “Türk tarafı toprak konusunda, Rum tarafı ise Yönetim ve Güç Paylaşımı konusunda açılımlar yapmak zorundadır” dedi. Kıbrıslı Rumların Kuzey’de 1.5 milyon, Kıbrıslı Türklerin ise Güney’de 450 bin dönüm mal bıraktığını hatırlatan Hüdaoğlu, ekonomik anlamda değerleri eşit tutulsa bile, tazminatın mutlaka olacağını ifade etti.

Yakın geçmişte yapılan araştırmalara göre, olası bir anlaşmada eski mülküne dönmek isteyen Kıbrıslı Rumların oranının %3 ile %13 oranları arasında değiştiğini belirten Hüdaoğlu, “Kıbrıs Türk idaresi altında yaşamayı kabul edecek, vergisini Türk devletine ödeyecek, nüfusa göre az olacak olan Kıbrıslı Rumlardan niye korkalım ki” ifadelerini kullandı.

“Dönüşümlü başkanlık olmalı”

Suphi Hüdaoğlu, bir soru üzerine dönüşümlü başkanlığın mutlaka olması görüşünde olduklarını, bunun siyasi eşitlik açısından önemli olduğunu belirtti.

“Çözüme hazırlanmalıyız”

TDP Genel Sekreteri Suphi Hüdaoğlu, liderlerin bugün ve pazartesi dahil olmak üzere Kasım ayı içerisinde çok yoğun bir görüşme sürecine gireceğini ve bir anlamda bu sürecin gelecek açısından belirleyici olacağını belirterek, “Arzumuz ve beklentimiz sürecin olumlu ilerlemesi ve her iki tarafın da içselleştirebileceği bir zeminin ortaya çıkmasıdır” dedi.

Hüdaoğlu, süreç bu şekilde ilerlerken, Kıbrıs’ta her iki tarafın da olası bir çözüme hazır olması ve ev ödevlerini yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

Özellikle bizim tarafta yapılması gereken birçok reform olduğunu belirten Hüdaoğlu, “ Hükümet söz verdiği reformları mutlaka hayata geçirmelidir. Kayıt dışı ekonomi kontrol altına alınmalı, kamu, sağlık, eğitim ve hukuk başta olmak üzere gerekli reformlar yapılmalıdır. Bu konularda çok geç kaldık. Bunları yapmak hem bizi çözüme hazır hale getirir, hem de liderimizin elini güçlendirir” diye konuştu.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen − 7 =

Hüdaoğlu: “Çözümsüzlük tüm Kıbrıslıların zararına”[sharebuttonsc]