Hoşkara: “Koltukta Oturma Motivasyonu, Toplumsal Çıkarların Önüne Çıkmamalı”

Hoşkara: “Koltukta Oturma Motivasyonu, Toplumsal Çıkarların Önüne Çıkmamalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Yerel Yönetimler, Şehircilik ve Çevreden Sorumlu Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Hoşkara, ülkede bugüne dek yapılan özelleştirmelerin toplum yararına olmadığının açıkça görüldüğünü belirterek, su konusunda da halkın, çalışanın, çevrenin yararına olmayacak bir formüle onay verilmemesi gerektiğini vurguladı.
Ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarıyla toplumun çıkarını koruyacak bir formülde uzlaşılırsa buna destek vermeye hazır olduklarını belirten Hoşkara, “Ancak koltukta oturma motivasyonu toplumsal çıkarların önüne çıkarsa, buna çok ciddi muhalefet yapacağımızın bilinmesini isteriz” dedi.

Ercan Hoşkara, özel bir Tv kanalına konuk olarak, başta su konusu olmak üzere, özelleştirmeler, gelişim ve planlama ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Birçok alternatif vardı”
Su konusunda hükümetlerin yıllardır ev ödevlerini yapmadıklarını bugün yaşanan sıkıntıların nedeninin de bu olduğunu belirten Hoşkara, toplam su ihtiyacının 110 milyon metreküp olduğunu, yerel kaynaklarla bunun 80 milyona yakınının karşılandığını, ortalama 30 milyon metreküp da açık bulunduğunu söyledi. Bu açığı kapatmak için Türkiye’den su getirmenin yanı sıra, tasarruf başta olmak üzere, geri dönüşüm, denizden arıtım gibi alternatifler olduğunu belirten Hoşkara, Türkiye’den su getirmenin fizıbl olmadığının en başından bilindiğini kaydetti ve ‘Türkiye’den gelen su, Mağusa’ya en az 4 TL’ye gidecekken, denizden artırma 2.6 TL’ye mal olmaktadır’ dedi

“Tüm yönleriyle değerlendirilmeli”
Su konusunun ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarıyla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Hoşkara, “Çevresel açıdan suyu tasarruflu kullanmalıyız. Suyu halen belediyelerimiz dağıtır ve bunun için yaklaşık 365 personel var. Su özelleşirse bu kişiler ne olacak. 365 kişi üretimden koparılırsa bu sosyal ve ekonomik maliyet olarak karışımıza çıkacaktır. Ekonomik boyutunda ise; su tek fiyat olacak ve vatandaşlarımız suya daha fazla para ödeyecek” ifadelerini kullandı.

“Kırmızı çizgilerimizi ilettik”
TDP olarak geçtiğimiz günlerde CTP’yi ziyaret ederek su konusundaki görüşlerini ve kırımızı çizgilerini ilettiklerini anımsatan Hoşkara, TDP’nin amacının hükümeti ‘dövmek’ değil, su gibi önemli ve hayati bir konunun toplum yararına olacak şekilde çözülebilmesine muhalefet partisi olarak katkı koymak olduğunu vurguladı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 − eight =

Hoşkara: “Koltukta Oturma Motivasyonu, Toplumsal Çıkarların Önüne Çıkmamalı”[sharebuttonsc]