“Hidrokarbon konusunu işbirliği alanına dönüştürmek en akılcı yoldur”

“Hidrokarbon konusunu işbirliği alanına dönüştürmek en akılcı yoldur”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Dr. Halil Hızal, hidrokarbon konusunda tek yanlı adımların sürece sadece zarar verdiğini ve gerginliğin kimseye fayda sağlamadığını belirterek, “Yapılması gereken hidrokarbon konusunu işbirliği alanına dönüştürmektir. Akıl yolu bunu gerektirmektedir” dedi.

Rum Yönetimi’nin tek yanlı ilan ettiği münhasır ekonomik bölgedeki parselde TOTAL ve ENI’ye hidrokarbon arama ruhsatı vererek tek yanlı adım atma yanlışlığını sürdürürken, Eni CEO’sunun geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada savaş gemilerinin bölgede olması durumunda bu faaliyetlere girişmeyeceğini açıkladığına dikkat çeken Hızal, “Rum basınına yansıyan haberlere göre, Eni CEO’sunun söz konusu açıklamasının ardından şirket yetkilileri Rum Enerji Bakanı ile görüşmeye çağrıldı ve izahat istendi. Burada yapılması gereken gerginliği devam ettirecek adımlarda ısrarcı olmak değil, tam tersine işbirliğine olanak sağlayacak adımları atmaktır. Bu da Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından sunulan ve gerginlik yerine işbirliği yapılmasını içeren ortak komite önerisinin yeniden değerlendirilmesidir” dedi.

Rum Yönetimi’nin işbirliğini reddeden tutumunun bölgede barışa ve istikrara değil, gerginliğe hizmet ettiğine, gerginliğin de kimseye fayda sağlamadığına, nitekim bunun bölgede çalışma yapan şirket yetkililerinin açıklamalarına da yansıdığına dikkat çeken Hızal, Hidrokarbon konusunun bir gerginlik ve çatışma alanı olmaktan çıkarılıp verimli bir işbirliği alanına dönüştürülmesini amaçlayan önerinin yeniden değerlendirilerek kabulünün en doğru yol olacağını vurguladı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twelve − seven =

“Hidrokarbon konusunu işbirliği alanına dönüştürmek en akılcı yoldur”[sharebuttonsc]