“Hayat Pahalılığı oranları hiç inandırıcı değil”

“Hayat Pahalılığı oranları hiç inandırıcı değil”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Kasım Ayı Hayat Pahalılığı Endeksinin hiç inandırıcı olmadığını belirterek, “Öyle anlaşılır ki, açıklanan rakamlar, hükümetin önceden belirlediği ve bütçeyi ona göre şekillendirdiği hayat pahalılığı oranına uydurulmaya çalışılıyor “ dedi.
Ekim ayı hayat pahalılığı oranının eksi açıklanmasının adından, Kasım ayı hayat pahalılığı oranının da eksi açıklandığını belirten Özyiğit, açıklanan rakam ile ülkedeki ekonomik gerçeklerin taban tabana zıt olduğunu vurguladı.

Özyiğit, ülkede vatandaşların büyük bir bölümü fakirleşip, alım gücü düşerken, hayat pahalılığı oranlarının eksi çıkartılarak vatandaşların maaşlarına yansıtılması gereken artışa dolaylı yönden el koymanın kabul edilebilir olmadığını belirtti.

“Ekonomik olarak açıklanamaz”
Türkiye ile aynı para birimini kullandığımız gibi, İthalatımızın yüzde 80’ine yakınını da Türkiye’den yaptığımıza dikkat çeken Özyiğit, Ekim ve Kasım ayı hayat pahalılığı endeksi Türkiye’de artı çıkarken, KKTC’de eksi %0.42 olmasının ekonomik olarak da açıklanamayacağını vurguladı.

İstatistik Bölümü’nün DPÖ’den ayrılarak ayrı bir müsteşarlık yapılması ile daha sağlıklı istatistiki veriler alınacağı yönündeki beklentinin yerini hayal kırıklığına bıraktığını belirten Özyiğit, “Açıklanan rakamların inandırıcılıktan bu kadar uzak olduğu bir ortamda yerel ve yabancı yatırımcılar hangi istatistiki verilere güvenerek yatırım yapacaklar ve işletmelerinin geleceğini planlayabileceklerdir? diye sordu

İstatistiki bilgileri toplayan ve bu bilgileri hükümet ve ilgili herkesle paylaşan Kurumların verdiği bilgilerin tartışılır olmaması ve kafalarda soru işaretleri yaratmaması gerektiğini kaydeden Özyiğit, ülkelerde her türlü planlamaların istatistiki verilere göre yapıldığını unutmamak gerektiğini kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × 4 =

“Hayat Pahalılığı oranları hiç inandırıcı değil”[sharebuttonsc]