“Hava Sahası Geçiş Ücretlerini Kim Alıyor?”

“Hava Sahası Geçiş Ücretlerini Kim Alıyor?”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli, bugün Meclis’te söz alarak eğitimde yaşanan sorunlar, sektörlere verileceği söylenen yardımlar ve KKTC-TC arasında sivil havacılık alanında imzalanan anlaşmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Meclis çalışmalarının iç tüzüğe uygun olarak yapılmadığını, örneğin 62. Maddeyle ilgili alınan karardan milletvekili olarak kendisinin haberdar olmadığını belirten Angolemli, pandemi nedeniyle bazı şeylere göz yumduklarını ancak bu şekilde düzensizliğin kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Okullarda yüz yüze eğitime başlamak için aşılanmanın olması gerektiğini kaydeden Angolemli, ülkede eğitim alanında bugün yaşanan kaosun ivedi olarak son bulması için tüm paydaşların bir araya gelerek ortak bir yol haritası çıkarılması gerektiğini kaydetti. Birçok öğrencinin bugün okula gitmediğini belirten Angolemli, velilerin çocuklarını okula göndermesi için güven duyacağı bir ortamın olması gerektiğini vurguladı.

Hükümetin sektörlere vereceğini açıkladığı 1500 TL’lerle ilgili de sıkıntıların yaşandığını, bu konuyla ilgili kendisine de birçok şikayetlerin geldiğini belirten Angolemli, hükümete gerekli düzenlemeleri yapma çağrısında bulundu.

TC-KKTC arasında sivil havacılıkla ilgili 2020 yılında dönemin Bakanı Tolga Atakan imzasıyla bir anlaşma yapıldığını belirten Angolemli, 13. Maddede hava meydanları işletmeciliği başlığı altında ‘KKTC Sivil havacılık makamı tarafından talep edilmesi halinde, TC Sivil Havacılık makamı kendi mevzuatı dahilinde KKTC Havacılık Faaliyetleri için yapacağı yetkilendirme, KKTC Sivil Havacılık makamı tarafından tanınır’ ifadeleri yer aldığını belirterek, bu maddeyle ilgili açıklama talep etti. Angolemli, “geçmişte bu maddeyle ilgili bir sorun mu yaşandı da değişiklik talep ediliyor” diye sordu. 14. Madde’de ise KKTC Sivil Havacılık mevzuatında hüküm bulmayan hallerde, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünün yayınlamış olduğu kurallar ile TC Sivil Havacılık Mevzuatı hükümleri geçerlidir” ibaresi olduğunu belirten Angolemli, “Bu yasalar bunca zamandır niye hazırlanmadı, niye eksiklikler bugüne kadar tamamlanmadı. Kendi ev ödevlerimizi niye yapmıyoruz” diye sordu.

Türkiye’de emekli bir komutanın ‘Biz KKTC’ye yardım yapıyoruz ama onların da bize katkısı olmaktadır. Örneğin KKTC hava sahasından geçişlerde verilen hizmetler karşılığında yapılan ödemeleri Türkiye almaktadır’ dediğini anımsatan Angolemli, konuyla ilgili olarak Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’ndan detaylı açıklama istedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + nine =

“Hava Sahası Geçiş Ücretlerini Kim Alıyor?”[sharebuttonsc]