“Halk Geçim, Hükümet Meclis Başkanlığı Derdinde”

“Halk Geçim, Hükümet Meclis Başkanlığı Derdinde”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, iğneden ipliğe zam yapıldığı, binlerce iş yerinin kapandığı, on binlerce kişinin işsiz kaldığı, hayatın pahalılaştığı bir dönemde UBP-DP-YDP azınlık hükümetinin 2 haftadır Meclis Başkanlığı kavgası ile uğraştığını belirterek, “Halk geçim, hükümet ise Meclis Başkanlığı derdinde” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile UBP kurultayına yapılan müdahalelerin Meclis Başkanlığı ile devam ettiğini, bunun bizzat UBP milletvekilleri tarafından dile getirildiğini anımsatan Özyiğit, kendi gösterdiği adayı bile seçemeyen, ortakları arasında uyum sağlamayan azınlık hükümetinin bu şekilde topluma faydalı olamayacağının açık ve net olduğunu vurguladı.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, bugün Meclis’te yaptığı konuşmada, hükümetin icraatları, Meclis Başkanlığı ve pandemi konusuna yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Herkesin gözünün kulağının açıklanan vaka sayılarında, Sağlık Üst Kurulu’nun kararlarında olduğunu söyleyen Özyiğit, ancak UBP-DP-YDP azınlık hükümetinin halkın sorunları ile değil, meclis başkanlığı gündemiyle uğraştığını kaydetti.

Ülke genelinde, özellikle de Alsancak’ta vaka sayılarının ve temaslı sayılarının arttığını söyleyen Özyiğit, belediye başkanının bazı tedbirlerden bahsettiğini, bu konuda gerekli adımları atabilmesi için yerel yönetimlere yetki verilmesi gerektiğini söyledi. “Bu konuda sınıfta kalındı” diyen Özyiğit, zamanında önerdikleri tedbirlerin alınmadığını ve bu noktaya gelindiğini ifade etti.

Gece sokağa çıkma yasağının neden kaldırıldığını soran Özyiğit, Sağlık Bakanlığının önerilerinin hükümet tarafından reddedildiği yönündeki gözlemini paylaştı. Etkin denetim yapılamadığını kaydeden Özyiğit, otellerle de işbirliği halinde önlemler konusunda adımlar atılması gerektiğini ifade etti.

Yanlış kararlar neticesinde vaka sayılarının arttığını ve ülkede güvenli ortamın kalmadığını belirterek, böylesi bir ortamda nasıl yüz yüze eğitime geçileceğini soran Özyiğit, yurt dışından öğrencilerin ülkeye gelmesinin ekonomi açısından elbette önemli olduğunu ancak vakalar etkin şekilde kontrol altına alınmazsa öğrencilerin adaya getirilmesinin son derece zor olduğunu söyledi. Bunlarla uğraşmak gerekirken Meclis Başkanlığı konusuna takılıp kalındığını dile getiren Özyiğit, bu konuda hükümet partilerine “önce kendi içinizde karar verin” dedi.
Meclis Başkanlığına muhalefetin teamüller gereği aday göstermediğini dile getiren ve 26 hayır oyu alan bir adayda ısrar etmenin anlamı olmadığını belirten Özyiğit, önce UBP içinde sonra da Meclis’te onay görecek bir adayın belirlenmesi gerektiğini anlattı.

Başbakan Saner’in zamlara yönelik eleştiriler karşısında, “Kamu çalışanlarına hayat pahalılığı vereceğiz, bu zamlar kaçınılmazdır” dediğini anımsatan Özyiğit, “ya özel sektör?” diye sordu, kamu özel sektör ayrımı yapılmaması gerektiğini ifade etti. Özyiğit, hükümetin özel sektöre yönelik ivedi çalışma yapmasının önemli olduğunu, on binlerce kişinin beklentisinin de bu yönde olduğunu ifade etti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × four =

“Halk Geçim, Hükümet Meclis Başkanlığı Derdinde”[sharebuttonsc]