Gilanlıoğulları: “Narenciye üretimi her yıl azalıyor”

Gilanlıoğulları: “Narenciye üretimi her yıl azalıyor”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Güzelyurt İlçe Başkanı Kamil Gilanlıoğulları, bir zamanların ‘sarı altını’ olarak nitelendirilen, Güzelyurt ve ülke ekonomisine ciddi katkıları olan narenciye üretiminin her geçen yıl azaldığına, ancak kötü gidişin durdurulması adına da gerekenlerin bir türlü yapılmadığına dikkat çekti. Narenciye ile ilgili birlik yetkililerinin açıklamalarına da yansıdığı gibi, geçmişte 70 bin dönüm olan narenciye alanının bugün 40 binlere düştüğüne dikkat çeken Gilanloğulları, önlem alınmaması ve doğru adımların atılmaması halinde, gelecekte çok daha kötüye gidilebileceği uyarısında bulundu.

Ülkede planlı bir tarım politikası olmamasının, üretimdeki düşüşün esas nedeni olduğunu belirten Gilanlıoğulları, “Üretimdeki azalmanın nedenleri olarak gösterilen suyun tuzlanması, narenciyenin hak ettiği fiyatları bulamaması, gerekli tüketimin sağlanamaması da tarım politikasının olmayışından ve gelmiş geçmiş hükümetlerin hatalarından kaynaklanmaktadır” dedi. İç tüketimin artırılması için alınabilecek bir çok karar olduğunu belirten Gilanlıoğulları, otellerin bu amaç doğrultusunda kullanılabileceğini kaydetti.Gilanlıoğulları, Cypfruvex’in güçlendirilip piyasadaki denge unsuru misyonunu ciddiyetle devam ettirmesi gerektiğini söyledi. Cypfruvex’in kar amacı güderek yönetilmemesi gerektiğini aktaran Gilanlıoğulları, Cypfruvexin üreticinin zarar görmemesi için desteklenip bu amaçla çalışma yapması gerektiğini söyledi. Cypfruvex’in geçen yıldan üreticiye hala borçlu olduğunu söyleyen Gilanlıoğulları, bu durumun Cypfruvex’in misyonuna uygun olmadığını ve kuruma olan güveni azalttığını belirterek, üreticiyi tüccarın vereceği düşük fiyatlara mahkum bırakacağını söyledi. Gilanlıoğulları, Cypruvex Yönetim Kurulu’nun biran önce özerk bir yapıya kavuşturulması, bunun içinde üretici birliklerinin de temsilcileri olması gerektiğini vurguladı.

“Hükümet sorumluluklarını yerine getirmiyor”
TDP Güzelyurt İlçe Başkanı Kamil Gilanlıoğulları, 2016 doğrudan gelir desteği ödemelerinin narenciye üreticilerine yarısının ödendiğini, diğer yarısının ise ödenmediğini kaydetti. Üreticilerin bahçelerine bakım yapması için desteğe ihtiyaçları olduğunu söyleyen Gilanlıoğulları, Hükümete üreticilere karşı sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yaptı. Üretmeden tüketen toplumların kaybetmeye mahkum oldukları uyarısında bulunan Gilanlıoğulları, tarımsal üretimin toplumların geleceği için çok önemli olduğunu kaydetti. AB’nin tarıma sübvansiyon ve planlanması programına yıllık 49.8 Milyar Euro ayırarak AB’nin toplam bütçesinin %46.7′ sinin bu amaçla kullanıldığını anımsatan Gilanlıoğulları tarımın ve üreticinin öneminin KKTC yönetimi tarafından da anlaşılması gerektiğini belirtti. Gilanlıoğulları, tarımsal üretimin insanoğlunun olmazsa olmazı olduğunu ve böylesine hassas bir konuda dışa bağımlılığın kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

20 − 4 =

Gilanlıoğulları: “Narenciye üretimi her yıl azalıyor”[sharebuttonsc]