“Gerekli Değerlendirmeleri Parti Meclisimizde Yapacağız”

“Gerekli Değerlendirmeleri Parti Meclisimizde Yapacağız”

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümet kurma görüşmeleri çerçevesinde Toplumcu Demokrasi Partisi’ni ziyaret etti. TDP Lefkoşa İlçe Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmede, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in yanı sıra TDP Milletvekili Zeki Çeler, TDP Genel Sekreteri Halil Hızal ile TDP MYK üyesi Safiye Özaltıner ve Deniz Birinci yer aldı. Görüşme sonrası basına açıklama yapan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Ehürman, başkanlığındaki heyete ziyaretten ötürü teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın saraya giderken zamanında görevlendirme yapmaması nedeniyle arkada ciddi bir kaos ve karmaşa bıraktığını belirten Özyiğit, gerekli görevlendirme ve vekalet verilmediği için ülkenin maalesef uzun zamandır hükümetsiz olduğunu, ortada Bakanlar Kurulu’nun olmadığını, bütçenin sunulamadığını ve çok ciddi sıkıntıların yaşandığını kaydetti.

Hükümeti kurmakla görevlendirilen UBP Başkan vekili Ersan Saner’in bir sonuca ulaşamamasının ardından CTP Genel Başkanı Tufan Ehürman’ın görevi aldığını anımsatan Özyiğit, siyasi partilere yapılan ziyaretler çerçevesinde de TDP ve CTP heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşmede görüşleri dinleyerek, karşılıklı değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi.

TDP Genişletilmiş Merkez Yönetim Kurulu’nun dün akşam toplanarak bir ön değerlendirme yaptığını, yarın akşam toplanacak olan Parti Meclisi toplantısında da CTP ile yapılan görüşmenin enine boyuna değerlendirileceğini kaydeden Özyiğit, “TDP oluşacak yapının içinde olacak mı olmayacak mı, bunun değerlendireceğiz, gerekmesi halinde de karar alacağız” dedi.

TDP olarak ülkenin içinde bulunduğu hassasiyetlerde elini taşın altına koymaktan çekinmeyeceklerini, üzerlerine bir görev düşerse bundan kaçmayacaklarını kaydeden Özyiğit, ancak bunun da belli ilkelerin ve reformların yaşam bulması ile olabileceğini, bu konuda CTP’nin de hassasiyetleri olduğunu kaydetti. TDP dışında 26 sayısı veya üzerine ulaşılması durumunda TDP olarak böyle bir yapıya ortak olma düşüncesinde olmadıklarını da belirten Özyiğit, “Tabii ki son kararı Parti Meclisi verecektir. Ancak TDP yapısı netleşmiş bir yapıya katılan değil, hükümeti oluşturan partilerden biri olmak ister” dedi.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise Özyiğit ve heyetine misafirperverliğinden ötürü teşekkür etti. Erhürman, görüşmede, ilkelerini aktardıklarını ve değerlendirdiklerini ifade ederek, erken seçim konusunda hem fikir olduklarını kaydetti. İlkeleri paylaştıklarında aralarında ciddi bir görüş ayrılığı olmadığını söyleyen Erhürman, en geniş tabanda, teknokratları içeren bir hükümet modeli için çalıştıklarını söyledi. DP ve YDP ile de yarın görüşüp ardından genel değerlendirme yapacaklarını ifade eden Erhürman, sonrasında da temas içinde olacaklarını kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nine + eight =

“Gerekli Değerlendirmeleri Parti Meclisimizde Yapacağız”[sharebuttonsc]