“Dünya Aşılanmaya Başladı, Biz Halen Cek Caklarla Konuşuyoruz”

“Dünya Aşılanmaya Başladı, Biz Halen Cek Caklarla Konuşuyoruz”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Özellikle son günlerde yerel vakalarda ve bununla birlikte temaslı sayısında ciddi bir artış görüldüğünü belirten Özyiğit, hükümetin denetim ve kontrol mekanizmasını yeterince yerine getiremediğini kaydetti ve “kontrol maalesef kayboldu” dedi.

Güney Kıbrıs’ta aşı uygulamasına bugün başlandığını, ancak ülkemizde ne gibi bir planın olduğunun halen açıklanmadığını belirten Özyiğit, “Dünya aşılanmaya başladı, biz halen cek caklarla konuşuyoruz” dedi.

Sağlığın yanı sıra ekonomik anlamda da ciddi sıkıntıların yaşandığını, binlerce işyeri kapanırken, on binlerce kişinin de işsiz kaldığının bizzat ilgili örgütler tarafından açıklandığına dikkat çeken Özyiğit, UBP-HP döneminde söz verilmesine rağmen 3 aylık 1500 TL’lerin halen ödenmediğini, esnafa verilmesi gereken 2 Bin TL’nin de verilmediğini kaydetti.

Geçtiğimiz gün yapılan Ankara ziyaretinin ardından verileceği taahhüt edilen kaynağın tamamen kamuya yönelik olduğunu, özel sektörün yine unutulduğunu belirten Özyiğit, pandemi sürecinden ekonomik anlamda en çok etkilenen özel sektör çalışanlarına yönelik çalışma yapılmamasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

TDP Genel Başkanı Özyiğit, bugün Meclis’te yerel vakaların artması ve pandemi süreci, ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılara ve hükümetin özel sektörü tamamen göz ardı eden anlayışına yönelik değerlendirmelerde bulunarak, ilgili bakanlara sorular yöneltti.

“Kontrol Elden Kaçtı”
Korkulanın olduğunu ve yerel bulaşın hızla yayıldığını söyleyen Özyiğit, “Kontrol elden kaçtı. Israrla kontrol mekanizması önerdik ama dikkate alınmadı” dedi. “Cumhurbaşkanlığı seçiminde destek veren kesimlere şirin görünmek için 3 günlüğüne karantinasız girişlere izin verildi” diyen Özyiğit, şu anda özellikle eğitim alanında sıkıntılar yaşandığını kaydetti. Özyiğit geri kalan birkaç gün için ne planlandığını sordu.

Çıkar çevrelerinin yetkililere baskı yaptığını kaydeden Özyiğit, son alınan kararlarda bir gel-git yaşanmaması temennisini dile getirdi.

Aşı konusunun şu an tam bir muamma olduğunu kaydeden Özyiğit, 200 bin doz aşının 100 bin kişi için ancak yeterli olacağını ifade etti. Talebin 400 bin doza çıktığının söylendiğini kaydeden Özyiğit, konu hakkında detaylı bilgi istedi. Özyiğit Türkiye’den gelecek olan aşının detaylarını da talep etti.

Özel sektöre verilen vaatlerin yerine getirilmediğini dile getiren Özyiğit, Olgun Amcaoğlu’nun Eylül’de 13. maaşların ödenmesiyle ilgili sorun yok dediğini ifade etti, yerinden söz alan Amcaoğlu “13. maaşlar haktır dediğini” söyledi.

Daha sonra 13. maaşla ilgili sorunlar olduğunun ifade edildiğini, Başbakan Ersan Saner’in bakanlarla birlikte Ankara’ya gittiğini dile getirerek, sonuçta paranın bir şekilde geldiğini, ancak ne kadar ve nasıl geldiğinin bilinmediğini kaydetti. 800 milyon TL’den bahsedildiğini, ancak bunun detaylarının verilmediğini ifade eden Özyiğit, Başbakan Saner’den konuyla ilgili detaylı bilgi istedi. Yerel bulaş nedeniyle velilerin endişe içinde olduğunu söyleyen Özyiğit, temaslı takibi açısından önümüzdeki birkaç günün önemli olduğunu kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nineteen + eighteen =

“Dünya Aşılanmaya Başladı, Biz Halen Cek Caklarla Konuşuyoruz”[sharebuttonsc]