“Denetmenlerle İlgili Yasa, Kamu Görevlileri Yasası’ndan Alınarak Öğretmenler Yasası Altına Alınmalı”

“Denetmenlerle İlgili Yasa, Kamu Görevlileri Yasası’ndan Alınarak Öğretmenler Yasası Altına Alınmalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, tıpkı Derneklere Yardım Tüzüğü’nde olduğu gibi, Milli Eğitim Denetleme, Değerlendirme ve Yönlendirme Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları Değişiklik Yasası’nda ‘Ben yaparım olur’ mantığı ile değişiklik yapmak istediğini belirterek, TDP olarak bu anlayışa onay vermelerinin mümkün olmadığını belirtti.

Özyiğit bugün Meclis’te söz konusu yasa tasarısının görüşülmesi sırasında söz alarak değerlendirmelerde bulundu.
Tasarı’nın geçtiğimiz Perşembe günü Meclis’in gündeme getirildiğini anımsatan Özyiğit, ‘Ben yaparım olur’ mantığı ile hareket edilmesinin yanlışlığına dikkat çekti.

2006 yılına kadar denetmenler öğretmenler yasasına tabi olurken, 2006 yılında Milli Eğitim Denetleme ve Değerlendirme Kurulu oluşturulurken yapılan değişiklikle birlikte yasanın Öğretmenler Yasası altından alınarak Kamu Görevlileri Yasası altına alındığını kaydeden Özyiğit, bunun ciddi bir yanlış olduğunu vurguladı.

Görevde oldukları dönemde var olan Yasa Tasarısını geri çekmelerinin en önemli nedeninin bu olduğunu anımsatan Özyiğit, “Bir öğretmen olarak, yıllarını bu mesleğe veren biri olarak bunun büyük bir hata olduğunu, 41/2006 sayılı yasada da bu hatanın yapıldığını özellikle belirtmek isterim” dedi.

Özyiğit, doğru olan bu yasayı 41/2006 sayılı Kamu Görevlileri Yasası altından alarak, Öğretmenler Yasası altına almak olduğunu belirtti.

Bu yasa değişikliği yapılırken öğretmen sendikaları ile görüşülmemesinin büyük bir eksiklik olduğunu dile getiren Özyiğit, “Öğretmenlerin ve eğitimin denetimi ile ilgili bir konuda öğretmen sendikaları ile de görüşülmelidir” dedi.

Denetmenlerin kadrolanmasının önemli olduğunu kaydeden Özyiğit, geçici bir düzenleme olsa ve bununla birlikte esas düzenlenmeyle ilgili çalışma başlatılmış olsaydı bunun bir anlamı olabileceğini ancak durumun böyle olmadığını kaydetti.
Yapılmak istenilen değişiklikle Üst Kurulun da ortadan kaldırıldığını, by-pass edildiğini belirten Özyiğit, bir yandan denetmen ataması yapılmaya çalışıldığını, diğer yandan da üst kurulun ortadan kaldırılmaya çalışılmasının yanlışlığına dikkat çekti.

Yapılmak istenilen değişikliğin geçici bir madde ile düzenlenebileceğini, bu arada da öğretmenler sendikaları ile görüşülüp uzlaşılabileceğini kaydeden Özyiğit, “Yapılması gereken yasada öngörülen denetmenleri istihdam etmek, ilgili tüzükleri Bakanlar Kurulu’ndan geçirmek ve yasada öngörülen bilimsel yapıları oluşturmaktır. Bunlar yapılmadan ‘Ben yaparım olur mantığı ile geçirilmek istenilen tasarıya ret oyu vereceğiz” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × five =

“Denetmenlerle İlgili Yasa, Kamu Görevlileri Yasası’ndan Alınarak Öğretmenler Yasası Altına Alınmalı”[sharebuttonsc]