“Bu Denetimlerin Yapılamayacağı Bilinmiyor Muydu?”

“Bu Denetimlerin Yapılamayacağı Bilinmiyor Muydu?”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, UBP-HP Hükümetinin bugünden itibaren ülkeye karantinasız geliş kararında ısrar etmesi sonucu dün gece yarısından itibaren başlayan gelişler sonrasında ortaya çıkan olay ve gelişmelerin tüm toplumun sağlığının riske atıldığının açık göstergesi olduğunu vurguladı.

Özyiğit, tüm uyarılara rağmen, bilim insanlarının görüşlerini hiçe sayan bir karar alan ve 1 Temmuz uygulamasında ısrar eden, bu arada da Pandemi Hastanesini bitirmeyen ve sağlık altyapısını güçlendirmeyen hükümetin, yeterli denetimleri de yapmayarak toplum açısından çok riskli bir dönemi başlattığını kaydetti.

Dün akşam adaya gelen yolculardan PCR testi istenmediğinin bizzat gelen bazı yolcular tarafından açıklandığını, ayrıca gelen bazı kişilerin ev ve otel karantinası yerine sokakta dolaştığını, hatta toplu alanlara gittiklerinin görüntülerle ortaya çıktığına dikkat çeken Özyiğit, “Hükümet bu denetimlerin yapılamayacağını bilmiyor muydu? Daha önce denenmiş ve olamayacağı ortaya çıkan bir durumda ısrar etmek tüm toplumun sağlığını riske atmak değil midir? Bu kadar hayati bir konuda inisiyatifi kişilere bırakmak ne kadar doğrudur?” ifadelerini kullandı.

“Uçakta bulaş olup olmadığı nasıl takip ediliyor?”
Gelen yolcuların hangi kategoride olursa olsun aynı uçakla geldiklerini belirterek uçakta bulaş olup olmadığının nasıl takip edildiğini soran Özyiğit, Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’yi C kategorisinde nitelendirdiğini, Avrupa Birliği’nin de dün yayınladığı bildiride Türkiye’yi serbest bırakmadığını söyledi.

Gelen kişilere uçaktan inince taahhütname imzalatıldığına dikkat çeken Özyiğit, “Bu taahhütname göstermelikten öteye gitmemiştir. Gelen yolcular imzaladıkları taahhütname ile test sonucu çıkana kadar kendilerini verdikleri adreste izole etmeyi, bunu yerine getirmezlerse haklarında yasal işlem başlatılmasını kabul ediyorlar ancak buna uymayanlara ne gibi yaptırım yapılacağı belli değil. Ayrıca tüm toplumun sağlığını tehlikeye atacak bu taahhüt dışı davranış olduktan sonra verilecek cezanın ne önemi olacak” dedi.

Hükümetin Pandemi süresince aylar geçmesine rağmen görev ve sorumluluklarını yerine getirmediği için ikinci dalgaya hazır olunmadığını belirten Özyiğit, “Ülkeye gelişler olmasın mı, tabii ki olsun ancak mutlaka bilimsel veriler doğrultusunda olsun, kriterler de Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre belirlensin ve herkese her giriş kapısında aynı şekilde uygulansın” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × one =

“Bu Denetimlerin Yapılamayacağı Bilinmiyor Muydu?”[sharebuttonsc]