“Denetim Olmazsa Bu İşler Düzelmeyecek”

“Denetim Olmazsa Bu İşler Düzelmeyecek”

Toplumcu Demokrasi Partisi milletvekili Zeki Çeler, bugün Meclis’te Başbakanlık bütçesinin görüşülmesi sırasında söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

Bir ülkede hükümet başta olmak üzere yetkili makamlar kendi koyduğu kural ve yasaları tanımızsa, aldığı önlemlere uymazsa, tüm bunlar da toplumun gözü önünde yaşanırsa o ülkede otoriteden bahsetmenin mümkün olmadığını vurguladı. Çeler, “Bir sürü yasa kural koydunuz, önlemler açıkladınız, ancak denetim olmadığı için hiçbirinin anlamı olmuyor” dedi.

Pandemiyle ilgili kurallara ve alınan kararlara uymayan, maske takmayan, kesimler olduğuna dikkat çeken Çeler, bu anlayışla gidilmesi halinde ülkenin tekrardan kapanma ile baş başa kalacağı uyarısında bulundu.
Kapanmayla birlikte başta özel sektör çalışanları olmak üzere mağdur kesimlere maddi kaynak sağlama yönünde zaten geçen dönemde sınıfta kalındığını, halen ödenemeyen 1500 TL ile 2 Bin TL’lerin olduğunu, binlerce kişinin işsiz kaldığını anımsatan ve tekrar bir kapanmada işlerin bu kez daha zor olacağını belirten Çeler, diğer yandan da maalesef artık genç denecek yaştaki kişilerin pandemi nedeniyle hayatını kaybetmeye başladığını, yoğun bakıma girdiğini kaydetti.

“Bir ülkede konulan yasalara ve alınan önlemlere uyulup uyulmadığı denetlenip gereken cezalar verilmezse ülke bu şekilde laçkalaşır” diyen Çeler, bu durumdan da en çok sağlık çalışanları ile temaslı takip ekibinin olumsuz etkilendiğini ifade etti. Ülkede yeterli denetim ve ceza olmadığı sürece bu kaotik durumun süreceği uyarısında bulunan Çeler, bunu sağlamanın da hükümetin görevi olduğunu kaydetti.

Tüm dünya gibi ülkemizin de olağanüstü dönemden geçtiğini, geçtiğimiz kapanma döneminde gerekli hazırlıkların yapılmaması, kontrolsüz açılma ve hükümetin yanlış kararları neticesinde şimdilerde daha vahim bir tabloyla karşı karşıya kalındığını belirten Çeler, “Yeniden kapasak bile aynı hataları tekrarlanması, gereken denetimlerin yapılmaması ve doğru kararların doğru zamanda alınmaması halinde, maalesef kapanma da işe yaramayacak” dedi.

Ülkede herkesin bir sınavdan geçtiğini söyleyen Çeler, “Kaybedecek bir insanımız yoktur, olmamalıdır. Herkes bu konuda üzerine düşeni yapmalıdır” dedi. “İşin vahametini yakınlarımızdan birine bir şey olduğunda da mı anlayacağız” diye soran Çeler bazı şeyler için geç kalındığını ancak daha da geç kalınmaması gerektiğini kaydetti.
Süreç içerisinde alınan kararlarda ciddi eşitsizlik ve adaletsizliklerin de yaşandığını belirten Çeler; mukaveleli er, erbaşlar her gün ve hafta sonları evine gidebilirken, mükellef askerlerin gececi ve hafta sonu izinlerine çıkamadıklarını belirtti ve “Burada ciddi bir haksızlık ve eşitsizlik vardır” dedi.

Ülkede doğru denetim ve otorite ile birçok şeyin başarılabileceğini belirten Çeler, “Hükümet edenler en başından beri muhalefet ile diğer paydaşların ortaya koydukları önerileri dikkate alıp uygulamaya koysaydı bugün belki de bütçe görüşmelerinde sadece oylamalar yapılacaktı. Ama maalesef bunu yapmadınız” dedi. Başta Girne bölgesi olmak üzere toplumun ciddi bir endişe içinde olduğunu belirten ve herkesin kulağının hükümetin alacağı kararlarda olduğunu belirten Çeler, vatandaşlara şu çağrıda bulundu: “Eğer hükümet gereken kararları almamaya, gereken denetimleri yapmaya devam ederse, lütfen siz kurallara, maske mesafe hijyen kurallarına sıkı sıkıya uyunuz. Hem kendinizi hem de yakınlarınızı koruyunuz.”

“Bir ülkede bakanlığın ve yürütmenin yasalar gücündeki ağırlığını herkesin üzerinde eşit derecede hissetmesi gerekir, bu eşitlik bozulduğu takdirde şimdiki gibi ekonomi darmadağın olur, halk sağlığı da tehlikeye sokulur” diyen Çeler, insan sağlığının herşeyden önemli olduğunu vurguladı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 × four =

“Denetim Olmazsa Bu İşler Düzelmeyecek”[sharebuttonsc]