“DAÜ Demokratik, Özerk ve Şeffaf Bir Yapıda Olmalı”

“DAÜ Demokratik, Özerk ve Şeffaf Bir Yapıda Olmalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin ( DAÜ) şeffaf, demokratik, özerk, hesap verebilir bir yapıya sahip olması gerektiğini, bunun için de yıllardır bekletilen DAÜ Yasası’nın geçmesi gerektiğini söyledi. TDP Başkanı Özyiğit, DAÜ-BİR-SEN’in yeni yönetimini kabul etti. TDP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmede, MYK üyesi Erkut Yılmabaşar da hazır bulundu.

DAÜ BİR-SEN eş başkanı Buğu Sümen Cohar görüşmenin başında yaptığı konuşmada, kısa bir süre önce gerçekleştirdikleri Genel Kurul’un ardından yeni yönetim olarak siyasi partilere nezaket ziyaretleri gerçekleştirdiklerini belirtti. Ziyaretlerinde DAÜ ve DAÜ yasası hakkında fikir alışverişinde bulunmak istediklerini ifade eden Cohar, yükseköğrenimdeki kaliteyle ilgili de görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti. DAÜ BİR-SEN’in eş başkanı Kazım Hakverdi de, DAÜ yasasıyla ilgili destek beklediklerini söyleyerek, artık öğrenci ve üniversite sayısıyla birlikte eğitimdeki kalitenin de daha ciddi şekilde ele alınması gerektiğini belirtti.

ÖZYİĞİT
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, DAÜ BİR-SEN’in yeni yönetimine başarılar dileyerek başladığı konuşmasında, DAÜ yasasının mutlaka çıkması gerektiğini vurguladı. Her gelen hükümetin DAÜ yasasının sözünü verdiğini ancak DAÜ’ye kendine göre bir yönetim anlayışı yerleştirerek görevden ayrılırken bulduğu gibi bıraktığını söyleyen Özyiğit, DAÜ’nün şeffaf, demokratik, özerk, hesap verebilir bir yapıya sahip olması gerektiğini, bunun için de DAÜ Yasası’nın biran önce hayat bulması gerektiğini söyledi.

DAÜ’nün keyfi ve usulsüz uygulamalarla gündeme geldiğini belirten Özyiğit, üniversitelerin rant kapısı gibi farklı sıfatlarla anılmaması gerektiğini kaydetti. Yüksek öğrenimin siyasilere endeksli bir noktada olmaması gerektiğini yineleyen Özyiğit, DAÜ’de de demokratik, özerk, hesap verebilir bir anlayışın hakim olması gerektiğini vurguladı.
Üniversitelerin toplumu hem ülke içinde hem de dışında gururla temsil edebilecek durumda olması gerektiğini belirten Özyiğit, “Bu bağlamda Yükseköğretim Yasası çok önemliydi. Cumhurbaşkanı geri gönderdi ancak meclis yeniden aynı şekilde geri kabul etti. TDP olarak bu yasayı önümüzdeki hafta Anayasa mahkemesine taşıyacağız” dedi.

Son dönemlerde yine DAÜ’ye usulsüz istihdamlar yapıldığıyla ilgili duyumlar aldıklarını da dile getiren Özyiğit, “Kabul etmeseler de UBP-DP hükümeti baskın şekilde her yerde seçim hazırlığı, seçim istihdamı yapıyor” dedi. Özyiğit, hükümetin attığı imzaların, istihdamların fütursuzca bir seçim hazırlığının kanıtı olduğunu belirtti. Özyiğit, konuşmasının sonunda, DAÜ yasasının kendileri için olmazsa olmaz olduğunu eğer seçimlere kadara yasa geçmezse, TDP’nin ilk hükümete gelmesiyle bu yasanın geçirileceği sözünü verdi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fourteen + three =

“DAÜ Demokratik, Özerk ve Şeffaf Bir Yapıda Olmalı”[sharebuttonsc]