Çeler: “Okullarda öğretmen, Hastane doktor yok, siz nelerle uğraşıyorsunuz. Toplumun bu numaralara artık karnı tok”

Çeler: “Okullarda öğretmen, Hastane doktor yok, siz nelerle uğraşıyorsunuz. Toplumun bu numaralara artık karnı tok”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), milletvekili Zeki Çeler, 19 Milletvekili’nin Federasyonun müzakerelerde bir çözüm modeli olmaktan çıkmasına yönelik, Meclis’in karar alması için, Meclis Başkanlığına yaptığı önerinin tamamen seçimlere yönelik olduğuna dikkat çekti. 19 milletvekilinin önerisini “propaganda yapacak başka bir şey bulamadınız, karşımıza bunu mu koydunuz?” ifadeleri ile eleştiren Çeler, insanları korkutma ve milliyetçilik üzerinden siyaset yapıldığını kaydetti.

Meclis’te bugüne kadar Kıbrıs konusu ile ilgili önerilerin tüm partilerle paylaşıldığını, çoğunun oybirliği ile geçtiğini anımsatan Çeler, 19 milletvekilinin tam da seçim üstü, muhalefet partileri ile paylaşmadan, üstelik Cumhurbaşkanı ile de görüşmeden Meclis’e öneri getirmesinin ciddiyetsizlik olduğunu vurguladı.

TDP Milletvekili Çeler bugünkü Meclis toplantısında 19 milletvekili tarafından Federasyonun çözüm modeli olmaktan çıkarılması önerisi hakkında söz alarak değerlendirmelerde bulundu. Güvenlik ve Garantiler dahil olmak üzere, Kıbrıs konusundaki müzakerelerin bugüne kadar TC ile istişare içinde yürütüldüğünü anımsatan Çeler, Meclis’teki muhalefet partileri ve Cumhurbaşkanı ile görüşülmeden yapılan bu önerinin kabul edilemez olduğu kadar, devlet ciddiyetle de bağdaşmadığını kaydetti.

19 Milletvekilinin bu çıkışının seçimlere dönük olduğuna dikkat çeken Çeler, “Ülkede insanların çoğu ekonomik krizle boğuşurken, öğretmen eksikliği nedeniyle öğrenciler okullara gidemezken, Hastanelerimizde yeterli doktor yokken, binlerce gencimiz işsiz gezerken, trafiğe onlarca can verirken, adaletsiz uygulamalar, rüşvet yaygınlaşmışken, siz bunara yönelik hiçbir şey söylemeyeceksiniz, öneri yapmayacaksınız, sonra çıkıp Kıbrıs konusu gibi hayati öneme sahip konu üzerinden seçimlere yönelik propaganda yapmaya çalışacaksınız. Artık yeter, toplumun artık bu tür ciddiyetsizliklere karnı tok, nasıl ki Koordinasyon Ofisi konusunda sizi akıllarına kazıdı, şimdi de gereken dersi sizlere vermekte kararlıdır” ifadelerini kullandı.

“Çözüm vizyonu sürmeli”
11 Şubat 2014 ortak metninde de tarafların ortaya koyduğu ‘Kıbrıs’taki mevcut durumun sürdürülemez’ olduğu gerçeğinden hareketle, karşılıklı kabul edilebilir bir siyasi çözüme ihtiyaç duyulduğunun ortada olduğuna vurgu yapan Çeler, iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı, tek egemenlik, tek vatandaşlık ve uluslararası tek kimlik öğelerini içeren federal bir çözüm yönündeki vizyonun kararlılıkla devam ettirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Çeler, Kıbrıs Konusu ile ilgili parametrelerin tek taraflı olarak değiştirilemeyeceği da kaydetti. TDP Milletvekili Zeki Çeler, 19 Milletvekilini toplumun geleceğini çok yakından ilgilendiren Kıbrıs konusunu seçim propagandası yapmak yerine toplumun yapısal sorunlarının çözümü yönünde kafa yorması gerektiğini de kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

sixteen − 9 =

Çeler: “Okullarda öğretmen, Hastane doktor yok, siz nelerle uğraşıyorsunuz. Toplumun bu numaralara artık karnı tok”[sharebuttonsc]