Çeler: “Mükellef Askerlere Aralık’tan Beri İzin Kullandırılmıyor”

Çeler: “Mükellef Askerlere Aralık’tan Beri İzin Kullandırılmıyor”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Zeki Çeler, mükellef askerlerin Aralık ayından beridir izinleri kullanamadıklarını belirterek, askerlerin izinlerini kullanabilmelerini sağlayacak gerekli adımların ivedi olarak atılması gerektiğini söyledi.

Bugün Meclis’te konuyu gündeme getirerek ‘Mükellef askerlerin izinlerini kullanamaması’ başlıklı bir konuşma yapan Çeler, herkes evine giderken, diğer tüm askerler izinlerini kullanabilirken mükellef askerlerin izinlerini kullanmalarına izin verilmediğini, konuyu aylardır gündeme getirmelerine, Başbakanlığa da iletmelerine rağmen gereken adımların atılmadığını belirtti. Çeler, “Bu psikolojik savaş içindeki çocuklarımız kendilerine zarar verirlerse, günahı boynunuzadır” dedi.

Kapanma yaşandığı gerekçesiyle anlayışla karşılayarak önceleri konuyu gündeme getirmediklerini, ancak açılmayla birlikte konuyu gündem yaptıklarını, muhalefet olarak konuyu Meclis’te gündem yaptıklarını belirten Çeler, “Bizler en azından haftada bir olsun izinlerin kullandırılmasına izin verilmesi yönünde talepte bulunurken, normal izinleri de kesildi. Meclis konuyu gündeme getirir, Komutanlık inat eder gibi bir daha izin keser” dedi.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Tatar’la de görüşeceğini söyleyen Çeler, “Uzmanlar, subay astsubay evlerine giderken, bu çocukların günahı nedir? diye sordu.

Bulaş gerekçesinin öne sürülmesinin de tutarlı olmadığını belirten Çeler, “Diğer askerler evlerine giderken, açılımlar yaşanırken, bulaşı yayacak olan bir tek bir gece evine gidecek olan mükellef askerler mi. Üstelik gece sokağa çıkma yasağı var, zaten hafta sonları da kapalı“ diye konuştu.

Mükellef askerlere yönelik yapılan uygulamanın doğru olmadığını, ailelerinden kendi ortamlarından aylardır uzakta kalan bu gençlerin psikolojilerinin de etkilendiğini belirten Çeler, bu çocukların artık izinlerini kullanabilmesi adına gereğinin yapılması gerektiğini kaydetti. Çeler, bu çocuklara sahip çıkmanın başta Meclis olmak üzere herkesin görevi olduğunu belirtti.

“Hükümetin Bu Anlayışı Sürdükçe Daha Çok Eylem Yapılacak”

Konuşmasında ayrıca Turizm emekçilerinin sorunların ve Meclis önünde gerçekleştirdiklerini eylemlerine değinen Çeler, gerek açılım gerekse de Turizm alanında yapılacaklarla ilgili gerek yazılı gerekse sözlü öneride bulunduklarını ancak hükümetin maalesef tüm önerilere kulak tıkadığını söyledi.

Tüm sektörlerin zorda olduğuna dikkat çeken Çeler, hükümetin bu iş bilmez ve önerilere kulak tıkayan tavrı sürdükçe daha çok sektörün eylem yapmak için sokaklara ineceğini kaydetti.

Sağlık açısından gerekli önlemler alınarak açılımı yapacak gerekli organizasyonları hayata geçirmenin önemine vurgu yapan Çeler, “Lütfen artık size yapılan önerilere ve uyarılara kulak verin. He şeye rağmen sizlere yardımcı olmaya hazırız. Bu gidiş tamam değildi ve günün sonunda bunun altında ülke olarak hepimiz kalacağız” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10 + four =

Çeler: “Mükellef Askerlere Aralık’tan Beri İzin Kullandırılmıyor”[sharebuttonsc]