Çeler: “Girne Emirnamesi, Hükümet Tarafından Hukuksuzluğa Hazırlanan Bir Kılıftır”

Çeler: “Girne Emirnamesi, Hükümet Tarafından Hukuksuzluğa Hazırlanan Bir Kılıftır”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Girne İlçe Başkanı, Milletvekili Zeki Çeler, Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti koalisyon hükümetinin yağma-vurgun-talan düzeninde ısrarcı olduğunu, toplumun büyük kesimlerinin karşı çıkışına rağmen, Girne 2. Bölge Emirnamesi’nin Bakanlar Kurulunda kabul edilmesinin bunun son ispatı olduğunu kaydetti.

Halkın büyük tepkisine rağmen, Girne 2. Bölge Emirnamesindeki değişikliğin Bakanlar Kurulunda kabul edilmesinin, hükümet tarafından hukuksuzluğa hazırlanan bir kılıf olmakla birlikte, ülkenin nasıl bir siyasi zihniyet tarafından yönetildiğinin göstergesi olduğunu belirten Çeler, “Öyle anlaşılıyor ki, Hükümet topluma değil, belirli zümrelere çıkar sağlamak için çalışmaya devam etmektedir ” dedi. Yasa dışılığa kılıf hazırlayan, Girne’de betonlaşmayı artıracak ve Girne’ye geri dönülmez zararlar verecek olan Emirname değişikliğinin gece yarısı alelacele bir kararla yürürlüğe konmasının, bir anlamda yapılan işin yanlış olduğunun ispatı olduğunu belirten Çeler, konuyla ilgili mahkeme süreci sürerken, hükümetin bu hamlesinin bir anlamda yargıya müdahale anlamına geldiğine de dikkat çekti. Emirname değişikliğinde, bilgilendirme toplantısında halka verilen bilgilerin dışında, bir çok konuda daha farklı değişikliklerin yapıldığını belirten Çeler, ayrıca Emirname Değişikliği Resmi Gazetede yayınlanırken üzerinde değişiklik yapılan haritalar yayınlanmayarak usulen de hata yapıldığını kaydetti.

“Emirname değil, İmar Planları”
TDP Girne İlçe Başkanı milletvekili Zeki Çeler, sürecin en başından beri, emirname değil, kentsel imar planları hazırlanması gerektiğini ısrarla vurguladıklarını kaydetti. Ülkesel Fizik Planın hayat bulmasının ardından, tüm ilçeleri kapsayacak şekilde İmar Planları’nın hazırlanması gerekirken, sürecin rant yaratan ve her hükümetin kendi çıkarına göre değişiklik yaptığı emirnamelerle yürütülmesinin yanlışlığına dikkat çeken Çeler, “Yapılması gereken 55/89 İmar Yasası’nın güncellenerek değiştirilmesi, hemen ardından da her bölge için İmar Planlarının en kısa sürede tamamlanarak, emirnamelerin yürürlükten kaldırılmasıdır” denildi. Girne özelinde de, Girne ve Çatalköy Belediyeleri’nin başlattığı İmar Planı çalışmaları tamamlanana kadar, Emirnamelerde değişiklik yapılmaması gerektiğine belirten Çeler, ülkenin emirnameler ile yönetilmesinin birçok açıdan geri dönülmez zararlara yol açtığını kaydetti.

“Girne İnisiyatifine destek”
Çeler, kentine sahip çıkan, betonlaşmasını, plansız ve çarpık bir biçimde büyümesini istemeyen, kentlerimizin tarihi, kültürel doku, ekolojik dengeleriyle var olmasını isteyen ve TDP olarak bileşeni oldukları Girne İnisiyatifinin sürdürdüğü mücadeleye her türlü katkıyı vermeye devam edeceklerini de açıkladı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × four =

Çeler: “Girne Emirnamesi, Hükümet Tarafından Hukuksuzluğa Hazırlanan Bir Kılıftır”[sharebuttonsc]