Çeler, Çelebis’in açıklamalarını yanıtladı

Çeler, Çelebis’in açıklamalarını yanıtladı

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Zeki Çeler, Güney’de Mayıs ayı içinde yapılacak seçimlerde aday olarak yarışacak olan bazı isimlerin yaptıkları açıklamaların müzakereleri olumsuz etkileyecek nitelikte olduğunu ifade etti. Çeler, AKEL Kıbrıs Masası Şefi ve Milletvekili adayı Tumazos Çelebis’in Rum basınına yansıyan ve temel özgürlükler, mülkiyet ve nüfus yapısı konusunda TDP’yi de kapsayan söylemlerini içeren haber üzerine açıklamalarda bulundu.

TDP’nin Kıbrıs konusu ile müzakere masasındaki başlıklara yönelik görüşlerinin açık ve net olduğunu belirten Çeler, müzakerelerde Mülkiyet konusunun çözümü için tazminat, takas ve iade yöntemlerinin benimsendiğini, ilk söz hakkının koçan sahibinde olmakla birlikte, Dimopulos kararına göre 40 yıldır bu konutların içinde oturanların da hakkı olduğunu kaydetti. Çeler, Sn. Akıncı ve ekibinin mülkiyet konusunda ortaya koydukları görüşleri desteklediklerini ifade etti. Temel özgürlüklerin konusunda serbest dolaşım ve çalışma konularında bir sıkıntı olmadığını ancak yerleşim ve mülk edinmede bazı sıkıntılar olduğunu belirten Çeler, bu iki konuda bazı derogasyonların gerekli olduğunu kaydetti.

Nüfus konusunda ise Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasides arasında varılan mutabakatı desteklediklerini ifade eden Çeler, müzakere masasını olumsuz etkileyecek olan onbinlerce yeni vatandaş yapılmasına ise karşı olduklarını ifade etti. TDP olarak Güney’deki siyasi partilerle iyi ilişkiler yürüttüklerini, çözüme ulaşmak adına da görüşmeler yaparak ortak etkinlikler düzenlediklerini anımsatan Çeler, “Biz çözüme ulaşmak adına uğraşırken, kimse de seçimler dolayısı ile kendi seçmenlerine yönelik doğru olmayan açıklamalar yapmamalıdır. Dolayısı ile Sn. Çelebis’in açıklamaları sadece kendisini bağlamaktadır. TDP’nin görüş ve düşünceleri ortadadır ve herkes tarafından da bilinmektedir. TDP 11 Şubat ortak belgesinde de belirtildiği gibi, iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı, tek egemenliği, tek vatandaşlığı, uluslararası tek kimliği içeren bir çözümü desteklemektedir ” ifadelerini kullandı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fourteen − fourteen =

Çeler, Çelebis’in açıklamalarını yanıtladı[sharebuttonsc]