Cabacaba: “Barış, Özgürlük ve Eşitlik”

Cabacaba: “Barış, Özgürlük ve Eşitlik”

Toplumcu Demokrasi Partisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi (TOCEK), kapitalist sistemin yaratmış olduğu sınıfsal farklardan öncelikli olarak etkilenen, haksızlığa uğrayan, ötekileştirilen, metalaştırılan, birilerinin namusu olarak tanımlanan kadınlara, sınıfsız, silahsız, sınırsız bir dünyada, özgür, eşit yaşam alanları yaratmak için mücadele ettiğini açıkladı.

TDP TOCEK Başkanı İsmet Cabacaba, cinsiyetler arası fırsat eşitliğini, bir insan hakkı sorunu, sosyal adaletin önemli bir koşulu, aynı zamanda eşitlik, kalkınma ve barışın vazgeçilmezi olarak kabul ettiklerini belirterek, önümüzdeki dönem çalışmalarında bu konularda yoğunlaşacaklarını kaydetti.

İsmet Cabacaba, ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ nedeniyle yayımladığı mesajda, özgürlük, adalet ve eşitlik mücadelesi veren tüm yoldaşların mücadelesine destek belirtti ve bu yönde mücadele eden bireyler olarak bu düzenin değişebileceğine inanç belirtti.

Yakın geçmişte savaş yaşamış ve halen savaşın izlerini taşıyan bir toplum olarak ve yaşanan olaylardan en çok etkilenen, en çok kayıp yaşayan kadınların yaşadıkları kayıplara rağmen, asla barış için mücade etmekten vazgeçmediklerini ifade eden Cabacaba, barış, özgürlük ve eşitlik için, siyasi eşitliğe dayalı fedaral bir çözümle birlikte askersiz bir Kıbrıs’ın var olması için mücadeleye, üretmeye devam edeceklerini vurguladı. Cabacaba; ayrıca, kadınlar ve toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan örgütler olarak, barış dilinden asla uzaklaşmadan direnmeye devam edeceklerini de kaydetti.

Cabacaba, barış ve eşitlik temelinin daha çok insana yayılması ve yetişen nesillerin barış ve eşitlik çerçevesinden dünyaya bakabilmeleri için, cinsiyetçi ve heteroseksist, yanlı siyasi temel içeren eğitim yerine, insan haklarını temel alan, eşitlikçi eğitim müfredatlarının oluşturulması gerektiğini belirtti.

Kadınları hayatın her alanına dahil etmeden yapılan girişimlerin başarısız olacağından, kadınların hayatın her alanında, siyasette ve her türlü karar mekanizmalarında aktif olarak görev almalarına fırsat verilmesi gerektiğini kaydeden Cabacaba, “Kadın-erkek eşitliğinin, aynı zamanda barış kültürünün de ayrılmaz bir parçası olduğunu düşüncesiyle, ülkemizdeki ve dünyadaki tüm emekçi kadınlarımızın ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü’ ve bu uğurda mücadele eden herkesi kutlarız” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 − six =

Cabacaba: “Barış, Özgürlük ve Eşitlik”[sharebuttonsc]