“Bugün Geç Değil, Ancak Yarın Çok Geç Olabilir”

“Bugün Geç Değil, Ancak Yarın Çok Geç Olabilir”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından sağlık alanında olağanüstü hal ilan edilmesi önerisini kabul etmeyen Ulusal Birlik Partisi-Halkın Partisi koalisyon hükümetini bu kararını yeniden gözden geçirme çağrısında bulundu.

“Bakanlar Kurulu’nun dün gece yarısı açıkladığı kararlar nispeten yerinde olsa da yeterli değildir, sokağa çıkma yasağının olmadığı durumda alınan kararların amacına hizmet etmediği, dahası riski daha da artırdığı bugün ülkedeki genel görünümden bellidir” denilen açıklamada, birçok işletmenin kararlara uymadığı gibi, halkın belirli kesimlerinin de içinde bulunulan durumun ciddiyetini inkar eden tutum içinde olduğuna dikkat çekildi.
Açıklamada, hükümetin temenni niteliğindeki sokağa çıkmayın çağrısının genel anlamda karşılık bulmadığı bir durumda, bu kararın yeniden gözden geçirilmesinin bir zaruret olduğuna vurgu yapıldı.

Bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında ise sadece dün akşam alınan kararların detaylandırılacağı açıklanırken, sağlık alanında olağanüstü hal ilan edilmesi veya sokağa çıkma yasağı ile ilgili herhangi bir kararın alınıp alınmayacağı ile ilgili bilgi verilmediği belirtilen açıklamada “Umarız bu konularla ilgili de kararlar alınır. Bugün geç değil, ancak yarın çok geç olabilir” ifadelerine yer verildi.

Dünyada hızla yayılan ve İtalya gibi önlem almada geç kalan ülkelerin bugün içinde bulundukları durum, rakamlar, istatistikler ve daha da önemlisi sağlık örgütleri ile uzmanların görüşleri ortadayken, dahası ABD, İspanya gibi sağlık sistemleri bizden çok çok gelişmiş olan ülkeler dahi acil durum ve OHAL ilan ederken ve karantina açıklaması yapmaya hazırlanırken yayılmayı en aza indirecek bu kararı almayı reddetmenin ülke olarak bize çok pahalıya mal olabileceği uyarısında bulunuldu.

Hastalığın yayılmasını önlemek ve gerekli tedbirleri almak için henüz çok geç olmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Hükümetin sağlık alanındaki örgütler ile uzmanların önerilerini göz ardı etme lüksü olamaz, olmamalı. Yanlışta ısrar etmek kimseye bir şey kazandırmaz, ama toplum olarak bizlere çok şey kaybettirebilir. Yurttaşlarımızın da işin ciddiyetine vararak, gerek sağlık örgütlerinin gerekse uzmanların ortaya koyduğu görüş ve önerilere uymaları, Bakanlar Kurulu tarafından açıklanan kararlara da riayet etmeleri son derece önemlidir” denildi.

Yaşanan bu süreçte insan sağlığı her şeyden önce olmakla birlikte ekonomik anlamda tedbirlerin alınması da şarttır. Kamu maliyesi ile birlikte bu süreçte mağduriyet yaşayacaklara yönelik de önlemlerin alınması kaçınılmazdır. Tüm kararların paralellik içinde alınması, kararlara uyulmasını kolaylaştıracağı gibi, yurttaşlarımızın da endişelerinden kurtularak hareket etmelerini sağlayacaktır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10 − 7 =

“Bugün Geç Değil, Ancak Yarın Çok Geç Olabilir”[sharebuttonsc]