“BRTK Tüm Toplumun Sesi Olmalı”

“BRTK Tüm Toplumun Sesi Olmalı”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, ülkenin en güzide kurumlarından olan Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun (BRTK) tüm toplumun sesi olması, kurum çalışanlarına da huzurlu bir çalışma ortamı yaratılması gerektiğini kaydetti.

Özyiğit, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Çalışanları Sendikası (Bay Sen) Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyeti kabul ederek görüştü. TDP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ve yaklaşık bir saat süren görüşmede, sendikanın çalışmaları ve BRT’de yaşanan sorunlara yönelik değerlendirmelerde bulunuldu. BRT’de geçmişte yıllarca muhaliflerin sesinin kısıldığını, dönem dönem düzelmeler yaşansa da özellikle son dönemde geçmişinin tek sesli dönemine geri dönüldüğünü belirten Özyiğit, toplumun malı olan BRT’nin toplumun tüm katmanlarına eşit olması gerektiğini kaydetti. Özyiğit, çok seslilikten demokrasinin kazançlı çıkacağını vurguladı. TDP olarak uzun yıllardır tartışılan BRTK Yasası’nın yaşam bulması adına hükümette bulundukları dönem dahil her platformda katkı koyarak destek verdiklerini anımsatan Özyiğit, BRT’de huzurlu bir çalışma ortamı yaratılmasının önemine vurgu yaptı.

Özyiğit, BRT’nin daha fazla demokratikleştirilmesi, çalışanların kendilerini güvende ve huzurlu hissedeceği, dünyada gelişen ve değişen bilimsel ve teknolojik koşulları da içerecek şekilde bir yapıya kavuşturulmasının temel hedef olması gerektiğini ifade etti. Kurumun siyasetten arındırılması, toplumun sesi olması, huzur, güven ve verimli bir çalışma ortamının sağlanması gerektiğini ifade eden Özyiğit, bunun için yeni yasaya ihtiyaç olduğunu ve katkı koymaya devam edeceklerini söyledi.

-İbrahim Kanat-
BAY-SEN Başkanı İbrahim Kanat da, bugün çalışanların temsilcileri olarak ziyarete geldiklerini ifade ederek, BRT’de sıkıntıların büyük olduğunu, 1993’ten bugüne yenilenmeyen bir yasa olduğunu ve bunun sürdürülebilir olmadığını kaydetti. Kanat, çalışanların yüzde 80’inin geçici ve statüsüz çalıştığını ancak emekli olanlardan boşalan kadrolar bulunduğunu ifade ederek, “Önümüzdeki süreçte kurumu kötü günler bekliyor. Bu durum sürdürülebilir değil. Kurumda yeni bir yasaya ihtiyaç var” dedi.

Kurumdaki personel alımlarının da münhalle yapılması gerektiğini ifade eden Kanat, KKTC’nin sesi olan BRT’nin özel televizyonlara da hizmet ettiğini belirtti. Kanat, kurum için önemi büyük olan yeni yasa gündeme gelirse TDP’den destek talep ettiklerini söyledi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

12 + 16 =

“BRTK Tüm Toplumun Sesi Olmalı”[sharebuttonsc]