“Berlin’den beklentimiz sürecin önünü açmasıdır”

“Berlin’den beklentimiz sürecin önünü açmasıdır”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, 25 Kasım’da Berlin’de gerçekleştirilecek 3’lü görüşmeye atıfta bulunarak önemli bir noktanın arifesinde olduklarını belirtti. Crans Montana’da Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasides’in tutumu nedeniyle tabiri yerindeyse “topun direkten döndüğünü” ardından 2 yıl kaybedildiğini belirten Özyiğit, bugüne kadar yapılan görüşmelerde referans şartlarının yaratılmaya çalışıldığını kaydetti.

TDP Başkanı Özyiğit bugün Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısı sonrasında basına açıklamalarda bulundu.

Gelinen aşamada sürecin artık netlik kazanması gerektiğini belirten Özyiğit, Berlin’de “ya tamam ya devam” denecek bir durum olmadığını, karar noktası değil ama yeni bir müzakere sürecinin kapısının aralanıp aralanmayacağı konusunda adım atılıp atılmayacağı açısından önemli olduğunu ifade etti. Özyiğit, Rum liderin de dönüşümlü başkanlık ve kararlara etkin katılımı teyit etmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Özyiğit, ucu açık 40-50 yıl sürecek değil, hatta 1-2 yıl bile değil, kısa sürede tamamlanacak sonuç alıcı yeni bir müzakere süreci istediklerini ifade ederek, “Beklentimiz ortak açılımdır. Çözüm son derece önemli. Uluslararası hukuk içine girmek istiyoruz” dedi.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three − 3 =

“Berlin’den beklentimiz sürecin önünü açmasıdır”[sharebuttonsc]