“Beklentimiz Federal çözüme giden yolun açılmasıdır”

“Beklentimiz Federal çözüme giden yolun açılmasıdır”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs konusunda gelinen aşama ve yapılan son görüşmelerle ilgili bugün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın daveti üzerine siyasi parti başkanları ile birlikte yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, “TDP olarak arzu ve beklentimiz sürecin olumlu ve yapıcı bir zeminde ilerleyerek federal çözüme giden yolun açılmasıdır” dedi.

Toplum liderlerinin Ağustos ayı başında yeniden bir araya gelmesi ile yeni bir süreç başladığını, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’nin de bir haftadır her gün liderlerle ayrı ayrı görüştüğünü belirten Özyiğit, “Öyle anlaşılıyor ki yoğun ve yararlı bir görüşme süreci geçirilmiştir. Referans kavramlarını tamamlama çalışmaları da sürecektir. Eylül ayı sonunda da liderler New York’ta olacak ve BM Genel Sekreteri ile ayrı ayrı görüşeceklerdir. 3’lü görüşmenin akıbeti de süreç içerisinde belli olacaktır” dedi.
Özyiğit, “Oldukça kritik günlerin eşiğindeyiz. Görüşmelerden ortaya çıkacak tablo, bir anlamda Kıbrıs konusunun, dolayısı ile Kıbrıslıların geleceğinin nasıl şekilleneceğinin belirleyicisi olacak” dedi.

Kıbrıs’ta mevcut durumun kimsenin yararına olmadığı gerçeğinden hareketle müzakere sürecinin erken zamanda başlamasını istediklerini belirten Özyiğit, ancak bu sürecin de mutlaka sonuç odaklı ve ucu açık olmayan şekilde olması gerektiğini kaydetti.

TDP olarak Kıbrıs’ta tarihsel süreç ve tecrübenin en gerçekçi çözümün federasyon olacağını ortaya koyduğunu ve yeni maceralara girilmemesi gerektiğine inandıklarını belirten Özyiğit, çözümün temelinin 11 Şubat 2014 belgesi ve 30 Haziran 2017 Guterres Çerçevesinde belirtildiği gibi, 2 bölgeli, 2 toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal bir çözüm olduğunu kaydetti.

Siyasi eşitlik ve kararlara etkin katılım unsurlarının da olmazsa olmaz olduğunu ifade eden Özyiğit, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yürüttüğü sürece desteklerinin süreceğini kaydetti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × 1 =

“Beklentimiz Federal çözüme giden yolun açılmasıdır”[sharebuttonsc]