“Basın özgürlüğünü, çoğulcu demokrasinin olmazsa olmazı olarak değerlendiriyoruz”

“Basın özgürlüğünü, çoğulcu demokrasinin olmazsa olmazı olarak değerlendiriyoruz”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, bir ülkedeki demokrasi anlayışının en önemli göstergelerinin başında o ülkedeki basın özgürlüğü anlayışı geldiğini, basının haber alma ve yayma özgürlüğü bulunduğu ülkelerdeki demokrasi anlayışının da gelişmiş olduğunu vurguladı. Özyiğit, etik kurallara uygun, objektif bakış açısı ile her kesime hitap eden şekilde yayın yapan medya kuruluşlarını taktir ettiklerini belirtti.

TDP milletvekili adayları seçim çalışmaları çerçevesinde, Diyalog Medya Grubu, United Medya ile Vatan Gazetesi’ni ziyaret etti. Ziyaretlerde Diyalog Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Reşat Akar, Yenidüzen Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cenk Mutluyakalı, Sim TV Genel Yayın Yönetmeni Sami Özuslu ve Vatan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertan Kasımoğlu ile seçimlere yönelik değerlendirmelerde bulunuldu, TDP’nin “Katılımcı Siyaset Vizyonu” anlatıldı.

“Özgür ve Sorumlu Basın”
TDP’nin, basın özgürlüğünü insanların haber alma hakkını, çoğulcu demokrasinin olmazsa olmazı olarak değerlendirdiğini belirten Özyiğit, TDP, yerel medyanın kurumsallaşması için devlete düşen görevlerin bilincinde olarak barış gazeteciliğinin kök salmasına özel önem vermekte olduğunu kaydetti. Özyiğit, Basının verdiği hizmet ile kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlarken, ülke siyasal, sosyal ve kültürel yaşamına katkı sağladığını, TDP’nin de basının toplumsal fayda çerçevesinde sorunlarının çözülmesini demokrasinin vazgeçilmezi olan çoğulculuk ve çok seslilik çerçevesinde değerlendirdiğini kaydetti.

Özyiğit, TDP’nin, Basın İş Yasası’nı uygulayıp basında çalışanların özgürce düşüncelerini ortaya koymalarındaki engelleri kaldırarak, medya emekçilerinin iş güvencesini geliştireceğini de vurguladı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eleven − 9 =

“Basın özgürlüğünü, çoğulcu demokrasinin olmazsa olmazı olarak değerlendiriyoruz”[sharebuttonsc]