Balcı: “Mağusa Her An Susuz Kalabilir”

Balcı: “Mağusa Her An Susuz Kalabilir”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Mağusa İlçe Başkanı Ece Balcı, yıllardır yeterli bakımı yapılmayan Mağusa’daki ana su deposunun artık yıkılma tehlikesi taşıdığına, ayrıca sağlık yönünden de ciddi bir tehdit yarattığına dikkat çekti. Betonarme su deposunun yıllar içinde, halk dilinde ‘paslanma’ olarak bilinen ‘korozyona’ uğradığı ve bazı yerlerinde yıkılmalar başladığı için depo duvarlarının artık taşıyıcılığını yitirmiş olduğunu belirten Balcı, yıkılmaların çok öncelerde başlamış olduğunu, yıkılmalardan dolayı depo içerisinde atıklar oluştuğunu ve bu atıkların yaklaşık iki yıl önce temizlendiğini, fakat duvarların tadilatı yönünde hiç bir önlem alınmadığını kaydetti. Yıkılmalar neticesinde betonarme içindeki demirlerin açığa çıkarak su ile temas ettiğini belirten Balcı, bunun Mağusa halkına sağlıksız su verildiğinin gösteresi olduğunu kaydetti.

Balcı, kısa zamanda gerekli müdahalenin yapılmaması halinde, durumun daha kötüye gideceğini ve deponun tavanının limandaki iskele gibi her an yıkılabileceğini belirterek, Mağusa’yı besleyen tek su deposu olması nedeni ile hem Mağusa halkının susuz kalması, hem de ciddi sağlık sorunları yaşanması tehlikesinin olduğu uyarısında bulundu.

“Depo Üstü Ana Kapak ile Havalandırma Borularının Kapakları Açık”
TDP Mağusa İlçe Başkanı Ece Balcı, depo üstü ana kapak ile havalandırma borularının kapaklarının açık olduğunu, taşıyıcı duvarların ise yıkılmak üzere olduğunu, açığa çıkan demirlerin ise paslandığını kaydetti.Balcı, göz göre göre kanser de dahil pek çok hastalığa davetiye çıkarılmasının kabul edilebilir olmadığını vurguladı.

“İçme Suyu Fiyatına Kirli Su”
Ece Balcı, büyük bir yatırımla Türkiye’den gelen ve içilebilir nitelikte olan bir su kaynağına eskiye oranla 10 kat daha fazla para ödenmesine rağmen, maalesef bu suyun Mağusa’daki bakımsız depoya düşer düşmez, içilebilir, temiz su olma özelliğini yitirdiğine dikkat çekti. Balcı, içilebilir nitelikte olan bir su kaynağı mevcutken, söz konusu deponun ihmalden kaynaklanan sebeplerle bu hale gelmesinin ve depodan çıkan suyun bırakın içilmesini, başka amaçlar için bile kullanımının tehlikeli olmasının hem üzücü, hem de utanç verici olduğunu vurguladı. Balcı, Su Dairesi’nin yetkisinde, Gazimağusa Belediyesi’nin ise kullanımında bulunan su deposu ile ilgili, bölgede salgın hastalık tehlikesi de dahil olmak üzere üzücü ve olumsuz bir olay yaşanmadan, yetkili makamlara acil önlem alma çağrısında bulundu.

“Kapak değişmeli, taşıyıcı duvarı tamir edilmeli”
TDP Mağusa İlçe Başkanı Ece Balcı, halkın sağlığı açısından risk taşıyan unsurların ortadan kaldırılmaması ve ‘Bir şey olmaz’ mantığı ile hareket edilmesi halinde ilerde çok ciddi sorunlarla karşılaşılacağını, ayrıca, her an yıkılma riski olması nedeniyle Mağusa halkının sıcak yaz aylarında susuz kalma riskinin olduğunu belirterek, yetkilileri göreve çağırdı. Kapaklar değiştirilerek, taşıyıcı duvarların ise tamir edilerek riskin ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Balcı, bu konuda gerekenlerin yapılmaması halinde, TDP olarak inisiyatif üsleneceklerini, bu kadar önemli bir konunu karşısında duyarsız kalamayacaklarını ifade etti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × four =

Balcı: “Mağusa Her An Susuz Kalabilir”[sharebuttonsc]